Održan je nastavak disciplinskog postupka protiv suspendiranog glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića bez prisustva javnosti. Danas su svjedočili tužilac Miroslav Marković, portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić, kao i bivši Salihovićev tjelohranitelj Mirsad Memić, piše Patria.
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osman Mehmedagić i direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Mirsad Vilić nisu došli na saslušanje i oni su opravdali svoj izostanak te će svjedočiti neki naredni put.
Rifat Konjić, advokat Gorana Salihovića kazao je da je zadovoljan današnjim svjedočenjem.
- Posebno nam je bio bitan svjedok Miroslav Marković, koji je korektno svjedočio. On je svjedočio na okolnost diplome sadašnjeg ministra sigurnosti Dragana Mektića. On je taj predmet radio i kazao kako je završio. Da je donesena odluka da se neće voditi istraga i da je validan dokument – rekao je Konjić dodavši da je predmet došao regularno u Tužilaštvo i završen po zakonu.
Na pitanje novinara da li je Goran Salihović naredio da se radi taj predmet, advokat je kazao:
- Nije mu Goran Salihović ništa naredio. Predmet je potpuno regularno došao u Tužilaštvo. Miroslav Marković je izvršio i zaveo predmet pod broj kako spada u Tužilaštvo i zaveden je apsolutno po zakonu.
Salihović je također novinarima kratko kazao da su "uglavnom zadovoljni s ovim svim".
Alena Kurspahić, v.d. glavnog disciplinskog tužioca, novinarima je kazala da je naredno ročište zakazano za 24. april. Tada će svjedočiti Nikola Špirić i TV voditelj Mato Đaković.
- O detaljima izjava svjedoka ne mogu govoriti. Naredno ročište je zakazano za 24. april kada će biti saslušana četiri tužioca Tužilaštva BiH, koji su već saslušani, te još dva svjedoka Nikola Špirić i Mate Đaković. Mi smo zadovoljni tokom postupka, to je sve što mogu kazati – naglasila je Kurspahić, dodajući da ne može odgovoriti na pitanje koliko će biti saslušano još svjedoka.
U disciplinskoj tužbi se navodi da je Salihović propustio da traži svoje izuzeće u predmetima kada je postojao sukob interesa, da se upustio u neprimjerene kontakte sa sudijom ili strankama u postupku, omogućio vršenje dužnosti tužioca osobama koje za to nisu zakonom ovlaštene, te da se miješao u postupanje sudije ili tužilaca.
Među prekršajima je navedeno i namjerno davanje lažne ili nedovoljne informacije u vezi s prijavama za radno mjesto, disciplinskim stvarima, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti VSTV-a, te da je svojim ponašanjem Salihović doveo u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet Državnog tužilaštva.