Članak

Poslodavci: Svaki put kada radnika pošaljemo u drugu poslovnicu o tome moramo obavijestiti Poresku

Novi Pravilnik iz Ministarstva finansija i Poreske uprave objašnjavaju kao još jedan od načina suzbijanja rada nacrno, piše Patria.

Privrednici koji imaju više poslovnica na području Federacije nisu zadovoljni novim sistemom prijave radnika u Jedinstveni sistem registracije, koji je uspostavljen u Poreskoj upravi Federacije BiH od početka godine, piše Patria.

Prema novom Pravilniku o podnošenju prijava za upis i promjene upisa u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa Poreske uprave FBiH, poslodavci imaju obavezu Poresku upravu izvijestiti svaki put kada radnika iz jedne poslovnice presele u drugu poslovnicu, ako se ona nalazi na drugoj adresi.

Pravilnik su početkom 2017. izradili u Federalnom ministarstvu finansija, a implementira ga Poreska uprava FBiH.

Poslodavci se slažu sa Pravilnikom u dijelu koji kaže da odjavu odnosno prijavu radnika u drugoj poslovnici poslodavac može izvršiti elektronskim putem, ali se ne slažu sa tumačenjem Poreske uprave, iz koje traže da nakon elektronske odjave odnosno prijave poslodavci i fizički dođu u poslovnicu Poreske uprave u kojoj je radnik prijavljen, odjave radnika u toj poslovnici Poreske uprave i odu ga prijaviti u poslovnicu Poreske uprave koja je nadležna na novo radno mjesto radnika.

Odlazak fizički u Poresku upravu, kada već postoji elektronska baza, poslodavci vide kao dodatno i bespotrebno opterećenje za njih.

Ovakva praksa Poreske uprave veliki problem predstavlja građevinskim kompanijama, čiji radnici vrlo često ne rade u poslovnoj jedinici u kojoj su prijavljeni, ili trgovačkim lancima, koji imaju potrebu često radnike iz jedne poslovnice slati u drugu.

Poslodavci se pitaju da li to znači da će poslodavac platiti kaznu, i to od 10.000 do 100.000 KM, samo zbog toga što fizički nije izvijestio Poresku upravu o promjeni lokacije uposlenika, iako je to uradio elektronskim putem, a uz to za radnika uredno izmiruju i sve obaveze prema državi.

Poslodavci još smatraju i to da ovakav sistem ostavlja prostora inspektorima da ucjenjuju poslodavce, samo jer neki od njih nisu stigli fizički odnijeti obrasce na ovjeru u poslovnicu Poreske uprave.

Očekuju da će Poreska uprava zadržati elektronsku odjavu odnosno prijavu promjene lokacije radnika, ali da će ukinuti da se takva prijava mora izvršiti i fizički u Poreskoj upravi.

Novi Pravilnik iz Ministarstva finansija i Poreske uprave objašnjavaju kao još jedan od načina suzbijanja rada nacrno, piše Patria.

#BiH