Predstavnički dom Federalnog parlamenta danas je održao tematsku sjednicu posvećenu stanju i perspektivama drvnoprerađivačke industrije u Federaciji BiH na kojoj je istaknuta hitna potreba za usvajanjem zakona o šumama jer zakon ne postoji od 2009. godine, piše bh. novinska agencija Patria.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudin Dedić kazao je da će nakon donošenja Zakona o šumama o kojem je završena javna rasprava biti donesena odluka o prodaji šumskih sirovina iz državnih šuma.
Ono što su istakli i predstavnici drvnog sektora među kojima je najveći broj onih koji se bave prizvodnjom namještaja ova oblast može se zaštititi spriječavanjem izvoza sirovine kako bi se sačuvalo drvo, posebno bukva, hrast, javor i jasen. Umjesto da se sirovina osigurava za domaće proizvođače, ona se izvozi i rasprodaje po niskim cijenama.
Interesantan je podatak da imamo dva i po više prerađivačkih kapaciteta od raspoloživog etata sirovine. Proizvođači namještaja suočeni su sa brojnim problemima, a osim nabavke sirovine to su neregulisana legislativa, visoki parafiskalni nameti i nerazumijevanje lokalnih zajednica.
Inače, sektor drvne industrije predstavlja veliku razvojnu šansu i poznato je da su bh. proizvođači namještaja priznati širom svijeta.
Predsjednik Udruženja proizvođača namještaja Ramiz Grapkić ranije je za agenciju Patria kazao da je Udruženje iniciralo donošenje odluke po kojoj bi se favorizovali finalni proizvođači. Od toga bi i država imala interesa.
- U proizvodnji namještaja na taj način bi se otvorilo novih 10.000 radnih mjesta. Svako radno mjesto u drvnoj industriji veže još jedno radno mjesto. Nismo naišli na razumijevanje. Politička klima je takva da naše dobre ideje nisu realizovane.
Zemlje u okruženju napravile su jasne koncepte kako zaštititi domaće proizvođače pa je tako npr. Crna Gora zabranila izvoz drveta iz državnih šuma, a na izvoz iz privatnih šuma naplaćuje 10 eura po kubiku. Hrvatska čini sve da zaštiti svoje proizvođače te fabrike imaju ugovore sa Hrvatskim šumama na deset godina sa jasno utvrđenim cijenama. Isto tako Hrvatska je napravila kriterije za raspodjelu sirovine po stepenu finalizacije i tako zaštitila domaće prizvođače.
Albanija je na deset godina zabranila sječu u državnim šumama. U Rumuniji prerađivači u državnim šumama mogu kupiti samo 30 posto potrebnih sirovina.