Predsjedavajući Odbora za oružane snage američkog Senata senator John McCain boravi u posjeti Bosni i Hercegovini gdje se sastao sa članovima Predsjedništva BiH nakon čega je u Ambasadi SAD-a održao press konferenciju, piše agencija Patria.
McCain je kazao da je posljedni put u BiH boravio 2010. godine te je dodao da vidi napredak posebno na području vojske i oružanih snaga. Zahvalio je na učešću bh. vojnika u misiji u Afganistanu.
- Politika SAD-a jeste promoviranje euroatlantskih integracija u BiH i mi ćemo to snažno podržavati, kao i razvoj demokratije i demokratskih procesa. Mislim da je vrijeme da SAD i naši prijatelji i saveznici kako u Evropi tako i u regionu usmjere pažnju na ovaj region, jer ovdje ima još neriješenih pitanja. Kongres SAD će podržavati aktivaciju MAP-a, koji će konačno dovesti do uključenja BiH u NATO savez.
Želim da pohvalim lidere ove zemlje koji su učinili veliki uspjeh u borbi protiv terorizma i drago mi je da je vojska BiH pokazala da je važna za NATO.
Smatram da većina Amerikanaca smatra da bi uključenje BiH u EU bio jako dobar događaj, želimo da se aktivira MAP nema kratica pri ulasku u NATO i ja se nadam da će sve biti uspješno. Poručujem da stanovnici ove zemlje zalužuju jaču borbu protiv korupcije - rekao je McCain.
On je kazao da je prije nekoliko godina uhapšeno nekoliko terorista koji su bili iz BiH, ali da je primjetan veliki napredak i da je već dugo prošlo otkako je ovdje uhapšen neki terorista.
- Zabrinut sam u vezi sa podrškom selefistima ili ekstremistima i takvim organizacijama i ljudima ovdje i to je ono što brine, ali sveukupno što je BiH uradila je da je postigla veliki napredak.
Također, dodao je kako SAD podržavaju BiH snažno i uvijek će biti uz bh. narod i njihovu borbu za demokratiju.
Senator je kazao i da ne može predvidjeti da li će protiv nekog biti pokrenute sankcije u BiH te i da će Dejtonski sporazum i dalje biti na snazi i provođen te da se mora očuvati i duh i tekst Dejtonskog sporazuma. On je istakao da je ovo važan dio svijeta.
- Došao sam ovdje jer sam bio zabrinut nekim izvještajima, koji su uključivali i ruski utjecaj i miješanje, te sam želio donijeti poruku da nova američka administracija stoji iza BiH, u čije ime govorim da podržavamo BiH. Puno je toga što treba uraditi, želio sam čuti šta se dešava i vratiti se u SAD i vidjeti kako možemo pomoći vama u vezi sa MAP-om, EU i da istaknem područja gdje je potrebna dalja saradnja.
McCain je kazao da je bh. zvaničnicima istakao problem korupcije u BiH i nada se da će biti napretka.
- To je pitanje koje se tiče stanovnika i građana ove zemlje i zaslužuju jača nastojanja da se riješe pitanja korupcije jer bi ovo mogla biti smetnja i članstvu EU i NATO-u - kazao je McCain.