Članak

Plaćaju li privatni fakulteti KCUS-u za praksu njihovih studenata?

Istovremeno, govori se o višemilionskim dugovima u KCUS-u, manjku osnovnih usluga za pacijente i odlasku najboljih kadrova iz ove zdravstvene ustanove

Piše: A. Aljović

Govori se o desecima privatnih kompanija i fizičkih lica koji državne resurse eksploatišu pod sumnjivim okolnostima na području Kantona Sarajevo.

Studenti atraktivnog Medicinskog fakulteta na Sarajevskoj školi za nauku i tehnologiju (SSST), praktičnu nastavu obavljaju na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, ali nije moguće dobiti informaciju da li SSST plaća KCUS-u za usluge praktične nastave svojih studenata. KCUS je javna ustanova koja se finansira novcem poreskih obveznika. 

Saradnja između SSST-a i KCUS-a je javna. U SSST-u tu saradnju koriste kao referencu prilikom prezentacije fakulteta novim studentima.

Iz najveće zdravstvene ustanove u Sarajevu ne žele govoriti na ovu temu. O okolnostima pod kojima studenti sa SSST-a koriste znanje i resurse državnog KCUS-a nisu željeli govoriti ni sa ovog univerziteta.

-  Nažalost, nismo u prilici odgovoriti na vaša pitanja, ovaj put zbog već planiranog poslovnog puta i obaveza prof. Ejupa Ganića, potvrđeno je za agenciju Patria iz kabineta rektora SSST-a.

Univerzitet Sarajevska škola za nauku i tehnologiju otvoren je u oktobru 2004. godine kao prvi privatni univerzitet u Bosni i Hercegovini. Školu je osnovao profesor, akademik Ejup Ganić, nekad visokorangirani bh. političar. Medicinski fakultet na ovom univerzitetu počeo je sa radom školske 2014./2015. godine. 

Javno-privatno partnerstvo poznat je model u svijetu. Saradnja između institucija treba se razvijati, slažu se stručnjaci, no ona ne smije ići na štetu javnih institucija i javnog interesa, a u korist privatnog biznisa. Možemo li u slučaju saradnje SSST-a i KCUS-a upravo govoriti o bogaćenju privatnog biznisa na štetu društva? Koju korist društvena zajednica ima od saradnje ove dvije institucije?

Na zvaničnoj web stranici KCUS.ba dr. Faris Fočo se spominje kao ljekar Klinike za bolesti uha, grla i nosa, dr. Haris Vranić kao ljekar Klinike urgentne medicine, dr. Jasminka Krehić je Šef kliničke farmakologije na KCUS-u, dr. Ljubica Todorović je prema ovoj internet stranici na Klinici za neuroradiologiju, dr. Nurija Bilalović je šef Kliničke patologije i citologije, dr. Sandra Vegar-Zubović se spominje kao direktorica dijagnostičkih disciplina i šefica Klinike za radiologiju pri KCUS-u. Dr. Zulejha Merhemić je neuroradiolog na KCUS.

Imena uglednih ljekara istovremeno se spominju i kao predavači na SSST-ovom Medicinskom fakultetu!

Direktorica KCUS dr. Sebija Izetbegović ranije je zabranila angažman ljekara izvan ove institucije, ali se zabrana ne odnosi na predavače na SSST-u. Takav stav dr. Izetbegović može imati duboku političku i ličnu pozadinu. Možemo li govoriti o zloupotrebi položaja dr. Izetbegović, ako je omogućila dijelu ljekara sa KCUS-a dodatni angažman?

Profesor Ganić saradnju je pravdao razmjenom znanja unutar dvije institucije, mada javnost ne zna o kakvoj se razmjeni tačno radi.

Dekanesa Medicinskog fakulteta SSST-a, dr. Semira Galijašević, nakon povratka iz SAD-a, gdje je bila predavač na najuglednijim američkim univerzitetima, istovremeno radi i na Katedri za opštu i anorgansku hemiju (Odsjek Hemija), na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Dr. Sena Softić-Taljanović, direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS također je jedan od predavača na Medicinskom fakultetu SSST-a. Studenti SSST-a praksu rade i u Hitnoj pomoći.

Model saradnje koji je profesor Ganić osmislio sa Kliničkim centrom u Sarajevu i nekolicinom ljekara, kao i pojedincima iz drugih javnih ustanova, može mu osigurati ogromnu ekonomsku korist.

Studenti medicine sa SSST-a plaćaju 14.000 KM godišnje. Ako generacija ima oko 30 studenata, a studij traje šest godina, to je oko 2,5 miliona KM za jednu generaciju! Već sada na SSST-u ima tri generacije studenata, što je približno 7,5 miliona KM koje će profesor Ganić naplatiti od studenata odnosno njihovih roditelja. Prema Zakonu o javno-privatnom partnerstvu Kantona Sarajevo, vodi se računa da taj odnos bude podjednako koristan za obje strane. Pitanje je da li je to i u ovom slučaju. 

Ako praksu svojih studenata SSST ne plaća KCUS-u, a profesorima plaća honorare, jer im doprinose ili veći dio doprinosa plaća KCUS ili druge institucije u kojima su zaposleni, možemo govoriti o milionskim prihodima i minimalni rashodima Medicinskog fakulteta SSST-a?

SSST nema akreditaciju za Medicinski fakultet Buckinghem univerziteta, koju ima za neke druge fakultete na Univerzitetu, potvrdio je to za Patriju i profesor Frances Robinson sa Buckinghem univerziteta iz Londona, pa SSST-ov Medicinski fakultet nema finansijske obaveze ni prema ovom partneru.

Istovremeno, govori se o višemilionskim dugovima u KCUS-u, manjku osnovnih usluga za pacijente i odlasku najboljih kadrova iz ove zdravstvene ustanove.

#BiH