Prijedlog Zakona o liječenju neplodnosti i biomedicinski potpomognutoj oplodnji naći će se na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH zakazana za 25. i 26. april.
Socijaldemokratska partija BiH (SDP BIH), glavni inicijator ovog zakona ranije je organizirala niz javnih rasprava na ovu temu, a na kojima su prisustvovali brojni stručnjaci, predstavnici zdravstvenih ustanova, doktori, parlamentarci, predstavnici nevladinih organizacija i zainteresovani građani.
Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u regionu koja nema usvojenu i usaglašenu zakonsku regulativu o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. U Republici Srpskoj i Brčko Distriktu postoje uredbe koje regulišu ovu oblast.
Svaki šesti par u BiH je suočen sa problemom neplodnosti. Jedan tretman biomedicinski potpomognute oplodnje u klinikama ima cijenu između 4.000 i 8.000 KM, a prvi pokušaj u većini slučajeva ne bude uspješan. Ovako visoke cijene nedostižne su većini bh. građana. Jedina opcija za tretman su im krediti kod banaka.
- Koliko god ovi tretmani bili skupi za građane, po državu BiH daleko je skuplji i opasniji problem pad nataliteta, a biomedicinski potpomognuta oplodnja je jedan od važnih vidova borbe protiv ove pošasti – smatraju stručnjaci.
Prijedlog Zakona o liječenju neplodnosti i biomedicinski potpomognutoj oplodnji u FBiH kreiran je 2012. godine, od strane tadašnjeg ministra zdravstva FBiH Rusmira Mesihovića, ali Zakon do danas nije usvojen, piše Patria.