U Banja Luci je 22. aprila obilježen Dan Banja Luke. Ovaj datum uzima se kao dan sjećanja kada je Banja Luka oslobođena od fašizma 1945. godine.
Na isti dan u Banja Luci je položen i kamen temeljac za obnovu Arnaudija džamije, koju su tadašnje lokalne vlasti srušile 7. maja 1993. godine. Nažalost, predstavnici lokalne politike ni skoro 25 godina poslije ni jednom gestom nisu pokazali da daju bilo kakav značaj ovom vjerskom objektu Bošnjaka. Ova džamija ujedno je i važan nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Ponašanje gradonačelnika Banja Luke Igora Radojčića izazvalo je oštre polemike na društvenim mrežama.
Poznato je da su prelijepe i nadaleko poznate banjalučke džamije Ferhadija i Arnaudija srušene u istoj noći 7. maja 1993. godine. Ferhadija je obnovljena i zasjajila je u punom sjaju pred svojim sugrađanima. Polaganje kamena temeljca za džamiju Arnaudija obavljeno je 22. aprila.
Arnaudija je izgrađena 1595. godine, tokom vladavine Osmanskog carstva. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika na sjednici održanoj od 1. do 7. jula 2003. godine, donijela je Odluku da se mjesto i ostaci graditeljske cjeline Arnaudije džamije (Džamije Hasana defterdara ili Defterdarije džamije) proglašava nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Rušenje Ferhadije i Arnaudije su opisali mnogi svjetski poznati novinari. Slavni publicista Norman Cigar je svjedočio: „Stanovnici pretežno srpskog kvarta u blizini džamija, bili su pozvani na sastanak od zvaničnika vladajuće stranke u taj četvrtak i tamo im je naređeno da budu u kućama poslije 18 sati, zbog mogućih neprijatnih događaja... Uniformisane snage bezbjednosti blokirale su susjedstvo, a onda su stigla dva kamiona sa više od tri hiljade funti eksploziva (jedna funta 0,45 kg), koji je aktiviran u džamijama daljinskim komandama“, zabilježio je Norman Cigar.
Braco Srbi zbog cega se obnavlja dzamija Arnaudija, ako u Banjaluci nije bilo rata i jel neko za to odgovaro?!!
— Srđan Puhalo (@SrkiPuhalo) April 22, 2017
Reakcije nakon rušenja je kao svoje svjedočanstvo sa lica mjesta prenio poznati američki novinar Piter Maass: „Nakon eksplozija, muslimanski uglednici su preklinjali srpske vlasti da im dozvole da zaštite i sačuvaju bar ruševine... Ne, uzvratile su vlasti, ne možete zadržati ruševine. Kasnije su te vlasti uhapsile UN-ovce koji su pokušali da spase bar nešto. Kamenje je potom kamionima prebačeno na tajnu deponiju smeća“, zapisao je ovu neobičnu historiju slavni Piter Maass.
Vlasti u Banja Luci i dalje misle da Arnaudiji ne treba pridavati nikakvu važnost.