Očekivala se hitna reakcija Vijeća ministara BiH na diskriminaciju bh. državljana kada je riječ o ostvarivanju vlasništva nad nekretninama u Hrvatskoj, ali iz Državne vlade za agenciju Patria kazali su da “smo na pogrešnoj adresi” i da se za rješavanje ovog problema trebamo obratiti federalnim vlastima, piše Patria.
Ovo znači da se ovaj problem neće riješiti na zajedničkoj sjednici Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske koja je dogovorena za prvu polovinu juna.
Pitanje je šta rade federalne vlasti? U Bosni i Hercegovini stjecanje nekretnina ne regulira se na nivou države, nego na nivou entiteta, pa to pitanje posebno regulišu Federacija BiH, Republika Srpska i Distrikt Brčko.
- Za taj problem morate se obratiti Vladi FBiH – kazali su nam iz Vijeća ministara.
Ali, pitanje nadležnosti ne amnestira nikoga u BiH, jer je riječ o driskriminaciji građana koji dolaze iz jedne države.
Reciprocitet kupovine nekretnina u Hrvatskoj postoji i sa Srbijom, Crnom Gorom, Makedonijom, Kosovom. Reciprocitet postoji i za BiH, ali sasvim različito prema dva entiteta.
Za Federaciju postoji reciprocitet, uz uslov da fizičke osobe stalno borave i obavljaju dopuštenu djelatnost, a pravna lica ako obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj. Jednako tako reciprocitet postoji za Distrikt Brčko, uz iste uvjete kao i za Federaciju.
Ali, što se tiče Republike Srpske reciprocitet za sticanje prava vlasništva nad nekretninama sa Hrvatskom postoji i to je naglašeno - bez ikakvih ograničenja. To znači, da građani iz RS imaju neograničeno pravo kupovine nekretnina u Hrvatskoj. Na drugoj strani, ako je neko iz Federacije u mogućnosti i želi kupiti nekretninu u Hrvatskoj, imat će sve šanse ako se prijavi da živi u RS.
To je stvar očigledne diskriminacije prema Bošnjacima. Naime, ako postoji reciprocitet u kupovini nekretnina prema Federaciji, time je Hrvatska jedino ograničila prava Bošnjaka, jer svi Hrvati u BiH imaju pravo na dvojno državljanstvo, koje im u Hrvatskoj dopušta sve mogućnosti koje imaju državljani Hrvatske.
Stoga ne čudi ni šutnja Dragana Čovića, koji participira u Vladi FBiH sa kadrovima HDZ-a.
Inače, Jerko Ivanković Lijanović, kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda uputio je otvoreno pismo Draganu Čoviću, članu Predsjedništva BiH da hitno reagira na diskriminaciju bh. državljana kada je riječ o ostvarivanju vlasništva nad nekretninama u Hrvatskoj, ali se Čović nije oglašavao.