Članak

Sjećanje na 2. i 3. maj 1992: Otmica Alije Izetbegovića, kako je odbranjeno Predsjedništvo BiH

Uz posredovanje međunarodne zajednice, ali i čvrstinom tadašnjih branitelja dogovorena je razmjena Izetbegovića i delegacija za Kukanjca i vojnike iz kasarne.

Tog 2. i 3. maja 1992. godine ključna je bila uloga policije, koja je oslobodila Aliju Izetbegovića koji je trebao biti ubijen. JNA je zadržala delegaciju po povratku sa mirovnih pregovora iz Lisabona, a general Milutin Kukanjac htio je izmjestiti vojnu komandu iz Sarajeva i ubiti Aliju Izetbegovića, kazao je u jednom od razgovora za Patriju Jusuf Pušina ministar unutrašnjih poslova RBiH sjećajući se događaja prije 25 godina.

- Ovo je bio opstanak Bosne. Čast svim drugim bitkama, ali 2. i 3. maj su ključni. Osvijestili smo sve patriote u BiH i to je bio onaj dominantni trenutak odbrane BiH koja je poslije toga mogla stvarati svoje oružane snage – govori Pušina.

On je kazao da je predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović u tom momentu bio personifikacija opstanka BiH.

- Njegovim ubistvom Bosna bi prestajala da postoji – kazao je Pušina dodajući da se moraju spomenuti imena Bakira Alispahića tadašnjeg načelnika Centra službi bezbjednosti Sarajevo i Enesa Bezdroba, načelnika PS Stari Grad u pripremi akcije oslobađanja Alije Izetbegovića. Pušina je kazao da su radili glavom, ali i srcem.

- Svemu što se događalo u pogledu odbrane i aktivnosti branitelja je prethodila priprema. Mislite da bi bilo moguće razmijeniti Kukanjca za Izetbegovića da branitelji nisu izvršili ozbiljnu i vrlo kompleksnu operaciju. Greška se nije smjela desiti - kaže Pušina.

JNA je tenkovima napala zgradu Predsjedništva BiH i većinu linija odbrane grada. Tenkovi su došli nekoliko desetina metara od zgrade državnog vrha, no nisu uspjeli u svojoj nakani. Glavna pošta u Sarajevu je zapaljena, čime je u gradu prekinuta svaka komunikacija. Niški specijalci, koji su imali zadatak da presijeku Sarajevo, od zgrade Predsjedništva bili su udaljeni svega 30 metara. Napad je odbijen, a faktički goloruki građani su uz pomoć MUP-a i Patriotske lige zaustavili su udar dobro organizirane JNA.

Branitelji su uspjeli i opkoliti kasarnu na Bistriku u kojoj je bila smještena komanda JNA Druge vojne oblasti kojom je komandovao general Milutin Kukanjac.

Uz posredovanje međunarodne zajednice, ali i čvrstinom tadašnjih branitelja  dogovorena je razmjena Izetbegovića i delegacija za Kukanjca i vojnike iz kasarne. 

- Ne treba zanemariti ulogu ostalih patriota koji su pomogli da taj 2. maj završi na najbezbjedniji način. Tu mislim i na Zelene beretke, članove Patriotske lige.

Nekadašnji ministar unutrašnjih poslova kazao je 2. i 3. maja 1992. godine možda nije bilo spektakularne akcije, ali da su u svojoj suštini to najznačajniji datumi u odbrani Bosne.

- Da nismo sačuvali Predsjedništvo BiH ne bismo imali ni vrhovnu komandu. Mnogi od onih koji su dali nemjerljiv doprinos danas su zaboravljeni. Sve ono što je lijepo i što BiH čini državom to se zaboravlja, a negativne konotacije se glorificiraju do maksimuma – kazao je Pušina.

Sarajevo je od 1992. do 1995. godine prošlo kroz najdužu opsadu jednog grada u historiji, 1.425 dana sa više od 11.500 ubijenih i 1.600 djece. 

#BiH