Članovi Evropskog parlamenta uputili su pismo bh. vlastima u kojem ih upozoravaju na potrebu rješavanja problema održivosti Javnog radio-televizijskog servisa Bosne i Hercegovine, prenosi agencija Patria.
- Dragi članovi Predsjedništva, Parlamentarne skupštine i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine,
Članovi Evropskog parlamenta uznemireni su zbog situacije u kojoj se nalazi Javni servis u Bosni i Hercegovini i upozoravaju bosanske vlasti da je, ako Parlamentarna skupština ne donese adekvatnu odluku o finansiranju Javnog medijskog servisa do kraja juna 2017, sistem, a posebno nacionalni emiter BHRT, u velikoj opasnosti od raspada.
Kolaps javnog nacionalnog emitera je neprihvatljiv za zemlju koja je članica Vijeća Evrope i koja otvara pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. Bosna i Hercegovina bi postala jedina evropska zemlja bez javnog emitera, što je u suprotnosti sa evropskim standardima i vrijednostima.
Zato, zastupnici u Evropskom parlamentu pozivaju vlasti BiH da ispune standarde Evropske unije i Vijeća Evrope i obezbijede:
– nezavisnost Javnog medijskog servisa;
– trenutnu finansijsku održivost sistema Javnog medijskog servisa;
– trenutne izmjene i dopune postojećeg zakonodavstva ili njegovu zamjenu drugim odgovarajućim zakonodavstvom, osiguravajući trenutna i odgovarajuća privremena rješenja;
– da osiguraju odgovarajuće entitetske Javne medijske servise, zasnovane na etničkim specifičnostima konstitutivnih naroda, koji neće služiti prvenstveno vladama ili strankama na vlasti i koji će afirmisati život i kreativnost stanovništva i spriječiti etničke podjele i poticanje na govor mržnje;
– podržati nacionalog emitera BHRT kao faktor sinergije, instrument demokratskog dijaloga između različitih etničkih grupa u BiH i njihovog međusobnog razumijevanja, povjerenja i afirmacije, baziranog na nepristrasnom, nezavisnom, uravnoteženom, profesionalnom i najkvalitetnijem sadržaju, koji priprema multietničko osoblje, uz podjednako korištenje svih jezičkih verzija u Bosni i Hercegovini.
Zastupnici u Evropskom parlamentu, potpisnici ovog apela, pozivaju Evropsku komisiju da obrati pažnju, vrši nadzor i pomogne ove aktivnosti.
Pismo potpisuju Tanja Fajon, Soraya Post, Jens Nilsson, Ivan Jakovčić, Brando Benifei, Olle Ludvigsson, Ivo Vajgl, Birgit Sippel, Sylvie Guillaume, Igor Šoltes, Demetris Papadakis, Javier Nart, Petra Kammervert, Jozo Radoš, Ana Gomes, Afzal Khan, Knut Fleckenstein, Cristian Dan Preda, Julie Ward, Maria Grapini, Eduard Kukan, Bart Staes, Peter Niedermüller, Jesenko Selimović.