Članak

SDS neće podržati smjenu Džaferovića i Krišto: Čuvaju Tadićevu funkciju u Domu naroda

Kako sada stvari stoje 10. maja neće biti pokrenuta inicijativa za smjenu dva člana Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Šefika Džaferovića (SDA), predsjedavajućeg, i njegove zamj

Kako sada stvari stoje 10. maja neće biti pokrenuta inicijativa za smjenu dva člana Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Šefika Džaferovića (SDA), predsjedavajućeg, i njegove zamjenice Borjane Krišto (HDZ BiH), piše Patria.

S obzirom da SDS strepi za poziciju Ognjena Tadića u Domu naroda PSBiH, što bi smjena Džaferovića i Krišto izazvala, poslanici SDS-a Predstavničkom domu neće podržati ovu inicijativu. Podsjećamo, u Klubu srpskog naroda u Domu naroda samo su dva SDS-ova predsatvnika.

Džaferović i Krišto grubo su prekršili Poslovnik, a na šta je upozorio i Mladen Bosić (SDS) drugi zamjenik Džaferovića na zadnjoj sjednici više puta. Poslovnik je prekršen jer je isti zakon (set zakona o povećanju akciza) stavljen dva puta u hitnu proceduru, iako je Predstavnički dom izglasao redovnu, a onda i zbog odluke da prije glasanja o hitnoj proceduri stave na glasanje zaključke, što je, također, grubo kršenje Poslovnika.

Podsjećamo, zaključke su predložili Šemsudin Mehmedović i Sadik Ahmetović, a što je bio uslov da podrže povećanje akciza. Ali, nakon što nisu usvojeni oni su ostali suzdržani, te su zakoni upućeni u skraćenu proceduru.

Predsjedavajući Doma, u ovom slučaju Džaferović, ima velike ovlasti, a između ostalog brine o dosljednoj primjeni Poslovnika, a što mu zamjeraju i njegove kolege iz koalicije, kao što su neki poslanici Saveza za bolju budućnost.

Ukoliko ipak DF pokrene ovakvu inicijativu bit će interesantno u ovoj situaciji vidjeti ponašanje poslanika SNSD-a, koji duže vrijeme traže smjenu Džaferovića zbog drugih razloga, ali sada su u pat poziciji. Bolja šansa da ostvare cilj im se nikada neće pružiti, a s druge strane, što se tiče seta zakona o akcizama, SNSD smatra da u tom slučaju nije prekršen Poslovnik.

SNSD je u slučaju seta zakona o akcizama bio na strani vladajućih stranaka, dok je koalicioni Savez za promjene bio opozicija.

I Klub SDA je zvanično ostao bez četiri poslanika što znači da više nema parlamentarne većine.

Izvršnu vlast na državnom nivou čine SDA, HDZ, SBB i stranke okupljene oko Saveza za promjene. Ovaj blok stranaka bez SDA-ovih zastupnika Senada Šepića, Salke Sokolovića, Šemsudina Mehmedovića i Sadika Ahmetovića, uz Dianu Zelenika (HDZ 1990) koja je u Klubu poslanika Hrvatske demokratske zajednice BiH – Hrvatski narodni sabor ima 22 zastupnika. 

Iako poslanicu Zelenika mnogi ubrajaju u opozicione, kada je riječ o hrvatskim pitanjima, do sada je uvijek glasala po odluci HNS-a, dok je u slučaju akciza bila protiv, ali pitanje je kako će glasati kada je riječ o Izbornom zakonu koji će ubrzo doći pred poslanike PD PSBiH.

Opoziciju čine SDA četvorka, SDP, DF, SNSD, BPS i A-SDA koji imaju 20 zastupnika u PD Parlamentarne skupštine BiH.

#BiH