Članak

Konaković sam protiv sebe: Prije 20 dana povećao plaće dekanima, a danas mu smetaju njihova primanja

No, danas se premijer Konaković, govoreći o Zakonu o visokom obrazovanju na koji su upućene brojne zamjerke akademske zajednice, tačnije Senata UNSA-e, obrušio upravo na dekane.

Samo 20 dana nakon što je Vlada KS donijela odluku kojom se povećava plaća rektoru Univerziteta u Sarajevu 30 posto od osnovne plaće i rukovodiocima organizacionih jedinica Univerziteta u Sarajevu 20 posto od osnovne plaće, a što je premijer Elmedin Konaković opravdao činjenicom da je “Vlada ranijom uredbom previše zarezela rektoru i dekanima na UNSA”, od istog aktera čujemo drugačiju priču, piše agencija Patria.

Konaković je 9. maja u izjavi za medije kazao da nije primjereno da rektor i dekani UNSA imaju manju plaću od rukovodećih državnih službenika. 

- Po novoj uredbi koju smo imali rektori i dekani na UNSA imali su plaću od 1.900 KM. Mislim da to nije primjereno ambijentu u kojem živimo i odgovornosti njihovog posla. Čini mi se da smo mi kao Vlada napravili pogrešku i otišli u drugu krajnost od onih koji su sami sebi isplaćivali pet, šest ili sedam hiljada KM - rekao je Konaković.

Odluka Vlade KS odnosi se na sve članice UNSA-e, a Konaković je kazao da “plaće nisu vraćene na stare.”

- One uvećanjem od 30 posto rektoru iznose 2.600-2.700 KM. Dekanima su manje čak i od toga. Nema mjesta nikakvim sumnjama, riječ je o javnim dokumentima i od toga ne treba praviti nikakvu priču - kazao je Konaković. 

No, danas se premijer Konaković, govoreći o Zakonu o visokom obrazovanju na koji su upućene brojne zamjerke akademske zajednice, tačnije Senata UNSA-e, obrušio upravo na dekane.

 - Ovo je udar na njihove džepove. Taj će se udar nastaviti i mi ćemo to dovesti u red. Dakle, ide se ka značajnijoj depolitizaciji, ka neovisnosti i naravno ka kontroli finansija. Sigurno da to brine mnoge i sa razlogom su zabrinuti oni koji su navikli da troše na službena putovanja po 150.000 KM i da to niko ne kontrolira. A to se više neće dešavati i zato jedan dio akademske zajednice ronda, ali nas to ne zanima – kazao je Konaković.

Konaković bi radije trebao pojasniti zašto je danas branio Komisiju koja je izradila Prijedlog zakona o visokom obrazovanju kada je na sjednici Senata UNSA-e kazao da zamjera ministru obrazovanja Elviru Kazazoviću što nije bilo članova iz Senata.

Sada je jasno da Zakon o visokom obrazovanju neće imati apsolutnu podršku zastupnika te tako danas nije ni razmatran u Skupštini KS. O njemu će se raspravljati u petak na nastavku sjednice Skupštine KS.

Konaković je prije nekoliko dana kazao za Patriju da su amandmani Senata bili objektivni, te da dok je on na čelu Vlade KS niko neće zadirati u autonomiju UNSA-e. Pitamo kako kad će UO UNSA-e i dalje imati šest članova ispred Vlade KS, a akademska zajednica i studenti pet.  

#BiH