Članak

Presude i dalje u korist građana: Ima li PFBiH snage da usvoji Zakon o konverziji kredita

Kemal Duraković, predsjednik Udruženja "Švicarac" objavio je dio presude u kojoj stoji da sud „utvrđuje ništavnim ugovor o kreditu koji je sklopljen 26.6.2007. godine a sliejdom čega se tuženik (Hypo

Skoro svakodnevno sudovi donose presude protiv Hypo Alpe Adria Banke, sada Addiko banke, i to u korist korisnika kredita u vezi u švicarskim francima, piše bh. novinska agencija Patria.

Kemal Duraković, predsjednik Udruženja "Švicarac" objavio je dio presude u kojoj stoji da sud „utvrđuje ništavnim ugovor o kreditu koji je sklopljen 26.6.2007. godine a slijedom čega se tuženik (Hypo banka) obavezuje da tužiteljici Ameli Halilović kao korisniku kredita isplati iznos od 111.088 KM uz zakonsku zateznu kamatu“.

Takva presuda donesena je zbog niza prekršenih zakona. Na hiljade je ovakvih prvostepenih presuda, a prva je donesena još 2013. godine, no sve su na Kantonalnom sudu u Mostaru, a članovi udruženja sumnjaju da se namjerno i po utjecaju Hypo banke čuvaju u ladicama.

Hypo banka se u presudama obavezuje da vrati preplaćeni novac po razlici švicarskog franka, kao i preplaćenu i uvećanu razliku po kamatnoj stopi, i to sve s kamatom od dana podnošenja tužbe.

Uz to, Hypo banka se obavezuje da isplati sudske troškove u koje ulaze advokatski troškovi i uplate klijenta-tužioca za sudsku taksu na tužbu te uplatu klijenta tužioca za sudsko ekonomsko-finansijsko vještačenje.

I bez obzira na sve agonija korisnika ovih kredita traje i dalje. Neophodno je da se što prije ovo pitanje zakonski riješi, a što bi, uz dobru volju vlasti moglo se i postići u Parlamentu FBiH.

Članovi Komisije za ispitivanje zakonitosti plasmana kredita u švicarskim francima (CHF) 16. maja uputili su u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o konverziji kredita sa valutnom klauzulom u švicarskim francima u konvertibilne marke.

Isti prijedlog je prošao jednoglasno oba doma Federacije BiH u formi nacrta zakona.

Kraj agonije čeka oko 6.000 građana u FBiH, ali postoji i veliki problem. Naime, u Pismu namjere prema MMF-a stoji sljedeće: 

- Naš finansijski sektor je relativno dobro prebrodio globalnu finansijsku krizu i godine slabog ekonomskog rasta koje su uslijedile, kao i poplave u 2014. godini. Iako je sektor bankarstva likvidan i adekvatno kapitaliziran na agregatnom nivou, neke osjetljivosti su i dalje prisutne. Udjeli nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima i dalje su povišeni, a rast novih kredita privatnom sektoru dosta je nizak. Neke banke trebaju poboljšati svoje pozicije kapitala i dublje restrukturirati svoj bilans kako bi osigurale dugoročnu održivost.

U takvim okolnostima, nastavljamo pažljivo pratiti kretanja u finansijskom sektoru s ciljem zaštite finansijske stabilnosti. Nećemo poduzeti nikakve radnje koje ugrožavaju finansijsku stabilnost, uključujući i nametanje obaveze konverzije bilo kojih zajmova u stranoj valuti u domaću valutu (kontinuirani kriterij izvršenja). Svjesni smo ključnog značaja ovakvog opredjeljenja za uspjeh Proširenog aranžmana - stoji u Pismu namjere.

Navodi se i da je ovo kontinuirani kriterij izvršenja što znači da aranžman propada ako u bilo kojem momentu usvoje taj zakon.

 

#BiH