Članak

Promjenljivi i osvetoljubivi Konaković: Prvo bio protiv, a onda najavio kontrolu finansija UNSA-e

Proglašena je pauza te je Konaković poručio da se Vlada predomislila i da će ipak tražiti trezorsko poslovanje UNSA-e.

Premijer KS Elmedin Konaković u svom obraćanju zastupnicima jučer u Skupštini KS naveo je tačno tri fakulteta gdje su utvrđene malverzacije sa novčanim isplatama dekanima i drugim osobama. Jasno je precizirao da je riječ o Elektrotehničkom fakultetu čije je rukovodstvo u toku sudskog procesa, Farmaceutski fakultet i Fakultet političkih nauka. Nazvao ih je sivom zonom dešavanja, piše agencija Patria.

- Došli smo do spoznaja dijametralno suprotnim pravima članovima akademske zajednice, platama dekana od 7.500 KM, a onim drugim 1.800, isplaćenim regresima od 3.500 do 4.000 KM, plata asistenata i viših asistenta od 900 do 1.200 što nije adekvatno njihovom znanju – kazao je Konaković.

Poručio je sa skupštinske govornice da su finansije Univerziteta u Sarajevu „ključne za nas“ te da treba dati rok za integraciju svih računa na jedan jedinstven račun Univerziteta. Upravo je sam Konaković obrazložio zašto bi za akademsku zajednicu bilo štetno trezorsko poslovanje.

- Kada nam fali para za plate u GRAS-u zbog Poreske uprave mogli bismo posegnuti za novcem akademske zajednice samofinansirajućih studenata i drugog dijela novca koji smatramo da treba biti van dometa nevolje u KS i time bismo rješenje našli u jednom računu UNSA koji bi imao supotpis rukovodilaca organizacionih jedinica, možda i ministra finansija, rektora – kazao je Konaković.

Ali nakon rasprave koja je uslijedila o Prijedlogu zakona o visokom obrazovanju na kojoj se obratio i rektor UNSA-e Rifat Škrijelj navodeći da će se akademska zajednica boriti protiv bilo kakve politizacije postalo je jasno i samom premijeru da nema dovoljno ruku za usvajanje zakona.

Proglašena je pauza te je Konaković poručio da se Vlada predomislila i da će ipak tražiti trezorsko poslovanje UNSA-e. Kao razlog ponovo je naveo plaće dekana, ali je u istoj rečenici kazao da će UO imati većinu iz akademske zajednice za šta nije bilo sluha tokom izrade nacrta, a zatim i prijedloga zakona o visokom obrazovanju. Postaje jasno da je cilj bio ostvariti kontrolu nad sredstvima UNSA-e preko UO ili na ovaj način. Struka poručuje da, ukoliko se to desi, Konaković i ova Vlada će biti grobari Sarajevskog univerziteta.

- Prije nekoliko dana smo dobili nove informacije iz Poreske uprave, poslali smo inspekciju u akademsku zajednicu, ponovo neki dekani imaju platu po 7.000 KM, naprave to nekim ugovorom na fakultetu, a posebno platu kao dekani. Sada ih ponovo lovimo  u tome, ne generaliziram jer veliki broj ljudi pošteno i odgovorno rade svoj posao. Neki smatraju da je autonomija da potrošiš koliko hoćeš i da te niko ne zaustavi u tome, a to je zloupotreba položaja i nenamjensko trošenje javnih sredstava – kazao je Konaković.

Rektor UNSA Rifat Škrijelj opravdano se pobunio te kazao da bi na taj način „pare iz Brisela od evropskih projekata bile uplaćivane u Kanton Sarajevo i te pare bi mogle biti raspoređene umjesto u nauku i razvoj za plate u GRAS-u ili nekom drugom preduzeću.“

- To nije način na koji mi možemo funkcionirati uspješno. Na Univerzitetu kada bi se formirala jedna trezorska jedicnica i kada bi se plaćanje organiziralo tako da nalog za plaćanje daje dekan koji bi imao svoj podračun, onda bi išao i potpis rektora ili jednog prorektora i novac bi se mogao kontrolisati na jednom mjestu i ministar finansija bi u svakom trenutku kroz informacioni sistem imao uvid. Mi smo na Senatu glasali o tome i bila je podrška – kazao je rektor.

#BiH