Članak

Sarajevski univerzitet i rektor Rifat Škrijelj na meti interesnih i političkih krugova

Škrijelj je za rektora izabran većinom glasova Senata UNSA-e u konkurenciji četiri kandidata. Odmah je napustio IO KO SDA jer se kao legalista držao odredbi Statuta. No, pokazat će se da je to za Škri

Kada je 1. oktobra 2016. godine preuzeo dužnost rektora Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj nije mogao ni slutiti da će za nekoliko mjeseci biti meta za odstrel pojedinih interesnih i političkih krugova u Sarajevu, piše agencija Patria.

Škrijelj je za rektora izabran većinom glasova Senata UNSA-e u konkurenciji četiri kandidata. Odmah je napustio IO KO SDA jer se kao legalista držao odredbi Statuta. No, pokazat će se da je to za Škrijelja značilo i gubitak podrške SDA.

U osam mjeseci svog mandata Škrijelj se suočio sa opstrukcijama UO UNSA na čijem je čelu Mevludin Mekić čija je legalnost upitna od samog izbora jer je prekršio konkursnu proceduru i sakrio činjenicu da je prilikom izbora bio predavač na privatnom univerzitetu. Među članovima UO su i dva uposlenika Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS koji su u sukobu interesa, a jedan od njih je i kreator zakona o visokom obrazovanju. Isti taj UO zabranio je rektoru put na regionalnu međunarodnu konferenciju u Banja Luku. No, i pored toga Škrijelj se nije dao smesti, uzeo je dane godišnjeg odmora i otišao predstavljati Sarajevski univerzitet.

Čelični rektor, kako ga nazivaju u kuloarima, u nekoliko navrata pokazao je da će štititi Univerzitet u Sarajevu, a što se potvrdilo i na posljednja dva slučaja koja su njegovo ime dovela u žižu javnosti.

Prvi je zakon o visokom obrazovanju, a drugi pokušaj nezakonite smjene dekanese Medicinskog fakulteta Almire Hadžović-Džuvo. Izvršen je strahovit medijski pritisak i udar na njegovu ličnost, ali i pored svega rektor Škrijelj držao se isključivo slova zakona.

Odbio je povinovati se željama pojedinaca te je u skladu sa zakonom odbio suspenziju i smjenu Hadžović-Džuvo. Poručio je da pritisci na njega ne djeluju. Pokazao je to i gorljivo braneći autonomiju akademske zajednice i UNSA.  

Istina je da je po svojoj funkciji rektor prvi na liniji odbrane, a upravo su se pojedinci potrudili da mu što više otežaju rad. Pa čak i neki članovi akademske zajednice.

Obraćajući se zastupnicima u Skupštini KS rektor je poručio da zakon o visokom obrazovanju nije dobar i da se njime uvodi politika na velika vrata i ukida autonomija UNSA-e.

- Akademska zajednica neće sjediti skrštenih ruku niti ja kao rektor – poručio je Škrijelj.

Zakon je povučen, ali daleko od toga da je borba za Univerzitet u Sarajevu završena. Predstoje ključni dani.

Piše: A. Varatanović

#BiH