Predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić bio je večeras gost Dnevnika TV1 u kojem je govorio o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, piše agencija Patria.
Predsjednik SDP-a je govorio o najavljenom formiranju bloka lijevih i građanskih stranaka i planovima za naredne izbore.
- Jasno je ko se sve u ovom trenutku deklariše kao stranka ljevice ili građanska stranka. Želja nam je stvorimo jedan blok na zajedničkim vrijednostima protiv aktuelne vlasti, protiv nacionalne ili nacionalističke vlasti. Te zajedničke vrijednosti su antifašizam, jednakost i solidarnost. Želimo praviti društvo jednakih šansi, društvo u kojem će svako imati šansu da normalno živi - istakao je Nikšić.
Nikšić je istakao da građani na terenu jasno žele da dođe do formiranja jednog takvog bloka.
- Građani očekuju formiranje jednog takvog bloka. U anketama koje smo radili i iz razgovora s građanima na terenu kažu da više od 50 posto stanovnika zanima priča o ekonomiji i zapošljavanju i žele da izborni program radimo prema tome. Građani žele da napokon stvorimo jedan blok koji će stvoriti ambijent za normalno poslovanje.
Nikšić se osvrnuo i na formiranje nekog novog političkog bloka koji se spominje u bh. medijima.
- Osnivanje svake nove političke partije iziskuje da prvo vidimo kakav je program te partije i zašto će se zalagati. Uglavnom najveći dio tih kandidata dolazi iz nacionalnih stranaka koji su izašli nezadovoljni svojim statusom u svojoj partiji. U svakom slučaju nećemo isključivati nikoga osim aktuelne vlasti.
Lider Socijaldemokratske partije je istakao kako se jasno vidi razlika između perioda kada je on bio premijer i danas.
- Mi nikada nismo bili sami u vlasti. Kada smo bili vlast, SDA je bila s nama u koaliciji i oni su uspjeli ono što i danas rade, a to je da sve ono što nije valjalo fakturišu drugima, a da sve pozitivne stvari prisvajaju sebi. Mi smo svjesni svojih grešaka iz perioda dok smo bili vlast, ali svakako da je vidljiva razlika između perioda kada je SDP bio vlast i danas. Nikad više države nije bilo, počevši od Vijeća ministara koje je donosilo zakone na putu ka euroatlanskim integracijama do konkretnih stvari na Federalnom nivou od javnih radova, ulaganja u energetski sektor, zapošljavanja u namjenskoj industriji, povećanja penzija... Sve su to stvari o kojima danas niko i ne razmišlja.
Jedna od tema bila je i izmjena Izbornog zakona.
- Ovo o čemu govori HDZ je svjesna zamjena teza. Oni se pozivaju na rješavanje presude Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića, koji govori o jednom dijelu neustavnosti Izbornog zakona BiH, kada je u pitanju izbor delegata u Dom naroda. Svjesno se plasira i pokušava provući teza kako je to ustvari odluka koja će dovesti do federalizma, dalje podjele u FBiH, a onda i u BiH.
Mi smo vrlo jasno rekli svoj stav. Očito se radi o nečemu što je bilo dogovoreno između HDZ-a i SDA, što su i njihovi lideri još 2014. godine uoči izborne kampanje vrlo jasno rekli - da su se dogovorili, ali da neće da zbunjuju građane u vrijeme izborne kampanje. Nakon toga, kada je ovaj prijedlog HDZ-a ugledao svjetlo dana, Čović je vrlo jasno rekao da je to nešto što su bili dogovorili sa SDA i da mu nije jasno zašto je SDA odustala sada o toga, a to je podjela Mostara na dvije opštine i dvije izborne jedinice u FBiH, čime bi se udario pečat na potpunu podjelu države BiH.
Mi smo vrlo jasno rekli da smo protiv toga. Za nas nema dileme da se odluke Ustavnog suda BiH trebaju provoditi. Ne želimo biti kao aktuelna vlast, pa tražiti da se selektivno provode odluke Ustavnog suda BiH. Recimo, kada je u pitanju odluka o neustavnosti Dana RS, onda bi to proveli, a kada su u pitanju izbori u Mostaru, onda to ne bi proveli.
Za nas nema dileme i želimo biti dio rješenja, koji će ponuditi rješenje provođenja odluke Ustvanog suda. Svakako, to ne mogu biti dodatne segregacije, ne može biti uvođenje naroda kao izbornih jedinica. Vidite da bukvalno više niko ne govori o trećem konstitutivnom narodu u FBiH. Zašto se onda čudimo kada u RS citiraju samo jedan konstitutivni narod? Dakle, moramo poći od sebe, pokazati da je BiH zaista zemlja u kojoj su tri konstitutivna naroda, zemlja u kojoj postoje građani koji nisu pripadnici nijednog od tih konstitutivnih naroda, ali jesu Bosanci i Hercegovci. Dakle, gledati kako se prema tome možemo odnositi i kako ponuditi rješenje.
U ovom trenutku, što se nas tiče, mislim da nije toliki problem izbor delegata u Domu naroda, odnosno da se to može riješiti na određeni način kako je i propisano Ustavom FBiH, pri čemu želimo vrlo jasno poručiti da očekujemo od Ustavnog suda BiH da ima isti aršin prema svojim odlukama, a ne selektivno.
Naime, želim podsjetiti javnost da je 2015. godine taj isti Ustavni sud donio odluku po apelaciji nekadašnjeg člana Predsjedništva BiH Željka Komšića i proglasio neustavnim izbor predsjednika i potpredsjednika oba entiteta. Te odredbe nisu stavili van snage, jer je to stvarno krupno političko pitanje koje iziskuje promjenu Ustava. Nadam se da će se i prema ovom pitanju odnositi na isti način i na taj način primorati političke aktere u BiH da ozbiljno pristupimo izmjenama Izbornog zakona, koje će biti ništa drugo nego provođenje odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strasburu po presudama Sejdić - Finci, Zornić i Pilav, jer se na taj način rješavaju i pitanja koja su ovdje po apelaciji Ustavnog suda.
Ako ništa drugo, mislim da se mora pokazati dobra volja da napravimo izmjene Izbornog zakona koje će garantovati da u ovom periodu koji je pred nama na sljedećem izbornom ciklusu bude zaista do glasača, a ne do brojača, odnosno da izmijenimo izborni proces da se osigura da nema zloupotreba glasova birača, odnosno da uvedemo onakav izborni sistem koji će omogućiti da onaj glas koji građanin da ode onome kome je on dao, a ne onako kako to neko u biračkom odboru ili izbornoj komisiji odlučuje.
Nikšić se osvrnuo i na optužbe iz SDA zbog neusvajanja zakona o PIO.
- Zamislite koje licemjerstvo od strane SDA. Ljudi dijele vlast s HDZ-om na svim nivoima, sve što je HDZ u primisli zaželio dobio je, a oni optužuju opoziciju kad ne prođe neki zakon. Mi mislimo da je zakon o PIO neustavan i diskriminatorski i dobro je po nama da zakon nije dobio podršku. Interesantno je da prođu svi oni zakoni koji idu u korist HDZ-a, a da svi drugi ne prođu. Ponudili smo skoro 100 amandmana na ovaj zakon i nijedan nam nije prihvaćen, i onda neko dođe i očekuje da glasamo za taj zakon. Da se razumijemo ni postojeći zakon nije dobar, ali očekivati od SDP-a, koji je u prethodnom mandatu povećao penzije dva puta, da glasa za ovaj zakon može doći samo iz glave SDA.
Na kraju se Nikšić dotakao i najavljenog skupa podrške hercegbosanskoj šestorki u Hagu, koji će biti održan u Mostaru i na kojem će nastupiti kontroverzni hrvatski pjevač Marko Perković Thompson.
- Jasno je kakva se poruka šalje i šta je cilj. Nakon što je HDZ u ovom mandatu dobio više vlasti nego što može i da zamisli, nemoguće je očekivati da na izborima 2018. godine pravi priču o trećem entitetu, već je potrebno naći neku novu temu oko koje će se homogenizirati biračko tijelo. Sad su našli podršku haškim osuđenicima. Iako je po prvostepenoj presudi izrečena kazna od 111 godina, neka pravosuđe da konačnu riječ, ali ovdje se ne radi ni o kakvoj podršci optuženicima već o pripremi kampanje za izbore. Svakako se ništa ne bi moglo dešavati da HDZ i SDA nemaju tu relaciju. Sada će SDA iskoristiti tu situaciju kao oni su protiv toga i kako se HDZ odnosi prema državi,a oni će zaštititi interese Bošnjaka, a već su, kako sam rekao, isporučili sve što su mogli HDZ-u. Ovdje se traži način kako će se homogenizirati biračka djela, ali mislim da je sve jasno i da su građani sve prozreli. Zadaća opozicije je da učinimo sve kako bi ova vlast do izbora 2018. godine nanijela što manje štete građanima.