Na konkurs za imenovanje jednog člana Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine iz srpskog naroda, koje je upražnjeno nakon podnošenja ostavke Žike Krunića koja je zvanično prihvaćena krajem decembra 2016. godine, prijavila su se četiri kandidata, a tri prijave su prihvaćene, piše novinska agencija Patria.
Jedan od kandidata je Neđo Vlaški, nekadašnji funkcioner Službe državne bezbjednosti MUP-a Bosne i Hercegovine koji je kao svjedok 2010. godine na suđenju Mići Stanišiću, bišem ministru MUP RS i Stojanu Župljaninu, šefu Centra službi bezbednosti Banja Luka koji se terete za zločine policije nad Hrvatima i Muslimanima u dvadeset bosanskohercegovačkih općina tvrdio da su barikade u Sarajevu u martu 1992. godine bile "spontana" reakcija srpskog naroda, a da ih je "samo koordinirala" Srpska demokratska stranka.
Vlaški je bio i svjedok odbrane ratnog zločinca Ratka Mladića kojem se sudi u Hagu za genocid u Srebrenici i još nekoliko općina, teroriziranje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Tereti se i za progon Bošnjaka i Hrvata s područja 15 općina pod srpskom kontrolom, od kojih je jedna Trnovo.
On je kao svjedok odbrane 2014. godine rekao da se srpsko rukovodstvo odlučilo za pravljenje vlade i policijskih struktura zbog “stalnih preglasavanja i poniženja”.
Mandat novoizabranog člana iz srpskog naroda, umjesto razriješenog Krunića koji je bio predsjednik NO traje do isteka aktuelnog četverogodišnjeg mandata razriješenog člana, odnosno do 17.3.2018. godine. Interesantno je da se Krunić podnošenjem ostavke oslobodio odgovornosti zbog toga što je većinu mandata bio u sukobu interesa.
Vlaški je priložio potvrdu da nije član nijedne političke partije što precizira i Zakon o Nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture Bosne i Hercegovine, ali je poznato da se ovakva imenovanja vrše po političkoj podobnosti i bliskosti sa određenim strukturama.
Nezavisni odbor nadležan je za provođenje procedure odabira kandidata i predlaganje smjene policijskih rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH, objavljivanje konkursa i razmatranje prijava kandidata, odabir i dostavljanje ministru sigurnosti BiH imena najviše pet kandidata za rukovodioce i imena najviše pet kandidata za zamjenike rukovodilaca policijskih tijela BiH, kao i razmatranje pritužbi na rad rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH.
Ovaj odbor ima devet članova koji se biraju među predstavnicima pravosudnih institucija, penzionisanih policijskih službenika, penzionisanih i aktivnih državnih službenika, te istaknutih stručnjaka iz drugih oblasti javnog života, iz oblasti prava, kriminalističkih nauka i policijskih poslova.