Članak

Rasprava o pravosuđu: Zatvoren sistem bez vanjske kontrole, političari i tužioci javno piju kafe!

- Mi moramo znati koji su očekivani efeti sjednice, kako će rezultirati. Sudeći po onome što smo čuli od ministra, već na početku želim da kažem da će ovo danas biti beskorisna pričaonica. Ne mogu vje

Sjednica Predstavničkog doma PSBiH na temu „Informacija o stanju pravosuđa u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije“ počela je u Sarajevu.

Materijal je pripremilo Ministarstva pravde BiH, a ministar Josip Grubeša iščitao je podatke o tome koliko osoba radi u pravosuđu, koliko je neriješenih slučajeva i većinom statistika je ispričana, ali Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma ranije je razmatrala ovu informaciju, ali je "nije primila k znanju". Početkom maja ovu informaciju razmotrilo je i usvojilo Vijeće ministara BiH. 

Vijeće ministara je zaključilo da, „iako dosadašnji rezultati pokazuju pozitivne pomake, Vijeće ministara ipak smatra da nije postignuta zadovoljavajuća razina borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije i poziva sva nadležna tijela da ulože dodatne napore i svako iz svoje nadležnosti poduzme sve mjere u cilju suzbijanja svih oblika korupcije i organiziranog kriminala“.

Poslanik SDP-a Denis Bećirović predložio je da se današnja sjednica odgodi i da Dom odmah nastavi s redovnom sjednicom, inače, također planiranoj za danas.

- Ova Informacija nije dobila podršku Ustavnopravne komisije i ovo je apsolutno nekvalitetan materijal, za raspravu o jednoj ozbiljnoj temi kao što je stanje u pravosuđu. Pa, mi bolji i kvalitetniji materijal dobijemo kao odgovor na poslaničko pitanje, nego što je ovaj koji bi trebao oslikati staje u pravosuđu, stoga ja smatram da mi raspravu i ovu tematsku sjednicu trebamo odgoditi – kazao je Bećirović. 

On je dodao da je logično da se postavi nekoliko pitanja.

- Mi moramo znati koji su očekivani efekti sjednice, kako će rezultirati. Sudeći po onome što smo čuli od ministra, već na početku želim da kažem da će ovo danas biti beskorisna pričaonica. Ne mogu vjerovati da je ministar dao neke konstatacije, pa je rekao da su Sud i Tužilaštvo donekle opravdali svoje postojanje. Postavljam pitanje ko je ministar da daje tu vrstu ocjene.

Da li je Ministarstvo opravdalo svoje postojanje. Mene jedino interesuje kad je riječ o toj konstataciji, da li je ovo individualni stav ministra ili i Vijeća ministara – kazao je Bećirović, dodajući da je jednoglasno usvojeno na Vijeću ministara, ali da ima neprihvatljivih navoda u Informaciji, ističući da je neke dijelove poput Ustavnog osnova za zakone pisao Milorad Dodik.

Damir Arnaut, kao predsjednik Ustavnopravne komisije kazao je da kada se radi o Informacijama negativan stav komisije nije obavezujući i to se treba mijenjati.

-- Ja sam razmišljao da se javim na kršenje dnevnog reda, jer ministar u informaciji nije se dotakao organiziranog kriminala i korupcije. Ovo će se svesti na napad na VSTV. A, u informaciji nemamo ni slova o suspendovanom glavnom tužiocu – kazao je Arnaut.

Mladen Bosić (SDS) kao jedan od inicijatora za ovu sjednicu kazao je da je najveća odgovornost na Parlamentu BiH koji je zadužen da donosi zakone za ove oblasti.

- Problem broj jedan u BiH i oba entiteta je korupcija i pravosuđe koje je štiti, a ne nacionlni sukobi i različita mišljenja, jer se sve na kraju svede na interes. Korumpirani političar će lako krenuti da nacionalno zavađa ljude. Mi smo željeli vidjeti imamo li snage kao Parlament da riješimo ovo. Onaj ko je zadužen za higijenu rada pravosuđa je VSTV i to je institucija koja bi trebala da prati stanje u pravosuđu i da reagira kada krenu stvari loše – kazao je Bosić, dodajući da niko ne može objasniti da svaki dan imamo milionske krađe, a nemamo ozbiljnih predmeta.

On je dodao da je kriminal u UIO licitiran s dvije milijarde, a na kraju spao na dva miliona, a da svi znamo da je riječ o organiziranom kriminalu.

- Pravosuđe je napravljeno kao zatvoren sistem bez vanjske kontrole, a u ovakvom društvu to je kvarljiva roba. Smatram da je suština stvari urediti, i dati ovaštenja VSTV-u, osnažiti, naći način kako izabrati ljude od kredibiliteta i moralnog integriteta i tu instituciju staviti u funkciju pravne države, koja sada ne postoji – istakao je Bosić, dodajući da se treba naći konsenzus oko promjena koje treba napraviti.

- Ja vas pozivam bez žuči, jefitinih političkih poena, da damo neke smjernice za novo pravosuđe u BiH – istakao je Bosić.

Borjana Krišto (HDZ) kazala je da želi ispraviti krive navode Bećirovića i Arnauta.

- Svako ima pravo kazati svoj stav o ovoj informaciji. Mi zastupnici ne moramo znati ništa o pravosuđu ni ustavu, ali barem kada govorimo o zaštiti Ustava, onda moramo znati da je tačno da u ustavu nema ni riječi o redovnim sudovima. Nemojmo u krivom smjeru okretati ovu raspravu – kazala je Krišto.

Saša Magazinović (SDP) kazao je da se treba razgovarati, ali da za to treba imati dobru podlogu.

- Nije korektno govoriti Sud i Tužilaštvo, jer Tužilaštvo nije treći stup vlasti. Mi gdje god krenemo nas pitaju što ne hapsite, mi kažemo ne radimo mi to, ali kad mi pitamo one koji treba da to rade to je udar na nezavisnost, ma koju nezavisnost. Pa ljudi iz Tužilaštva se više i ne kriju kada sjede s političarima. Želim da se u ovoj zemlji desi jedan Falkone, ne da završi kao on, ali da se desi. Ja želim da se obračunamo i sa kriminalcima u trenerci i onim u odijelima – kazao je Magazinović.

#BiH