Članak

Koja je uloga Asima Sarajlića u blokiranju rada Tehničko-remontnog zavoda Hadžići?

Političke igre oko TRZ Hadžići ozbiljno mogu poljuljati kredibilitet Vladinog preduzeća i time ugroziti ezgistenciju za oko 80 radnika.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku o imenovanju Abida Šarića na čelo Tehničko-remontnog zavoda u Hadžićima, a da prethodno nije razriješila aktuelnog direktora ovog vladinog preduzeća Mehu Rekića.
Pravnici su Općinskom sudu u Sarajevu uputili prijedlog o izricanju privremene mjere osiguranja na Vladinu odluku, dok Sud ne donese konačno rješenje u ovom sporu.

Političke igre oko TRZ Hadžići ozbiljno mogu poljuljati kredibilitet Vladinog preduzeća i time ugroziti ezgistenciju za oko 80 radnika.

Vlada nema objašnjenje zbog čega smjenjuje Rekića?

Rekić je na čelo TRZ u Hadžićima imenovan polovinom prošle godine. Od tada se spominju samo pozitivni pokazatelji u izvještajima o poslovanju ove kompanije, čiji je Vlada FBiH većinski vlasnik sa 51 posto dionica.

Nova uprava TRZ Hadžići je od imenovanja do danas, a proteklo je tek 11 mjeseci, uspjela vratiti kredite bankama, imovinu preduzeća osloboditi od hipotekarnih opterećenja, izmiriti plaće prema radnicima, broj uposlenih je povećan sa 35 na oko 80... Govori se o poslu za novih 500 radnika u naredna dva mjeseca, ukoliko serijska proizvodnja RPG 7 bude išla po planu.

„Čudo u Hadžićima: Za 11 mjeseci od gubitnika do lidera“ objavio je specijalizirani portal Biznis.info polovinom juna članak o ovom preduzeću.

Potvrdu o uspjehu nova TRZ-ova uprava dobila je i od Nadzornog odbora preduzeća, u kojem sjede dva Vladina člana i jedan iz privatnog kapitala. Priznanje za uspjehe došlo je i iz same Vlade, ali i Općine Hadžići, na čijoj teritoriji TRZ posluje.

Pritisci na Vladu

Vlada počekom juna donosi iznenadnu i neočekivanu odluku. Umjesto imenovanja v. d. direktora Rekića na četverogodišnji mandat, kako je od Vlade zatražio i Nadzorni odbor preduzeća, Vlada na čelo TRZ imenuje Abida Šarića.

Šarić je stečajni upravnik koji je radio na slučajevima BH Airlinesa, Granita i Sarabona. Sve tri ove državne kompanije danas su 'na koljenima'. Ne rade.

Iz Vlade nije stiglo niti jedno objašnjenje za ovakvu iznenadnu odluku. Vlada je prvo prihvatila poslovanje Rekića, a onda na čelo TRZ imenovala novog direktora. Kako je Vlada imenovala Šarića, a prethodno nije razriješila Rekića, TRZ Hadžići sada ima dva direkora.

Više sagovornika iz Vlade Federacije potvrdili su za NAP da smjenu Rekića sa čela TRZ Hadžići traži Asim Sarajlić, šef Kadrovske komisije Stranke demokratske akcije. Zašto je Vlada podlegla pritiscima Sarajlića i zbog čega mijenja Rekića ako ne mogu navesti niti jednu njegovu pogrešku, iz Vlade za sada ne objašnjavaju. Kao je moguće da Sarajlić gura cijelu Vladu u nezakonite smjene?

O stvarnim razlozima Sarajlića da na čelo TRZ imenuje Šarića za sada se može samo špekulisati. Sa sigurnošću se može jedino tvrditi da su pritisci na Vladu od najvišeg funkcionera SDA, ukoliko su tačni, zloupotreba službenog položa. Sarajlić je već obuhvaćen istragom u predmetu Bosna, u kojem ga se tereti za zloupotrebu položaja i nazakonito zapošljavanje.

Akcija Bosna mogla bi potvrditi da SDA kadriranje u javna preduzeća vrši po stranačkoj a ne po stručnoj spremi. Slučaj TRZ Hadžići otkriva da se SDA ovog modela nije odrekla ni nakon hapšenja generalnog sekretara ove stranke Amira Zukića.

Prema standardima NATO-a obaveza Bosne i Hercegovine je da ima najmanje jedan tehničko-remontni zavod. Bosna i Hercegovina trenutno ima dva. Jedan u Hadžićima i jedan u Bratuncu, koji radi zahvaljujući podršci iz Tehničko-remontnog zavoda iz Čačka u Srbiji. Dozvoli li Vlada FBiH da propadne TRZ u Hadžićima, bit će više posla za preduzeće u Bratuncu? Koji su Vladini mehanizmi da nakon TRZ Hadžići na udaru 'sarajlića' sutra naće biti Zrak, Binas, Unis Group...  te druge kompanije iz namjenske industrije u Federaciji?

#BiH