Članak

Apel drvoprerađivača: Zabraniti izvoz sirovine iz BiH i proglasiti šume strateškim resursom

Svaka zemlja ima pravo da neku granu ekonomije i resurs proglasi strateškim i tada ne vrijedi nijedan međunarodni sporazum.

Bosna i Hercegovina posjeduje jedan od najvažnijih resursa u državi, a to su šume koje obuhvataju oko 60% površine. Da bi se iskoristio taj prirodni resurs i stvorile nove prilike za drvnu industriju, i pomoglo prerađivačima mora se osigurati uredno snadbijevanje sirovinom. No, ista ta sirovina se izvozi i stvara veliki problem proizvođačima, a onda smo je prinuđeni uvoziti, piše agencija Patria.

U Privrednoj komori FBiH danas je održana press konferencija na kojoj je ukazano na potrebu zabrane izvoza trupaca i ogrijevnog drveta iz BiH. Otežavajuća okolnost je i nepostojanje Zakona o šumama na nivou FBiH, a od 2009. godine u ovoj oblasti ne postoji zakonska regulativa. 

Šemsa Alimanović iz Privredne komore FBiH kazala je da je drvni sektor svijetla tačka razvoja Bosne i Hercegovine.

- Bh. proizvodi prepoznati su u svijetu i nagrađeni brojnim nagradama za dizajn. Ipak, još uvijek nisu utvrđeni kriteriji za raspodjelu sirovine, što je najveći problem drvoprerađivača, a potrebno je mijenjati i sistem formalnog obrazovanja te ga prilagoditi zahtjevima privrede. Apelujemo na našu vlast na svim nivoima da ovaj sektor proglasi strateškim sektorom za razvoj BiH - kazala je Alimanović.

Potpredsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić kazao je da Vlada ima sve mehanizme da donese odluke kao što je zaštita finalnog proizvođača, uvođenja taksi za izvoz sirovine.

- U toku je donošenje zakona o šumama u FBiH, ali to ne treba uopće vezati s donošenjem kriterija za raspodjelu sirovine, jer se to može i sada donijeti jednostavnom odlukom, bez čekanja.

Veliki problem proizvođačima namještaja predstavlja i nesigurnost u obezbjeđivanju sirovine.

Muhamed Pilav iz Grupacije za preradu drveta i vlasnik kompanije „MS&WOOD“ čiji je namještaj nagrađivan širom svijeta istakao je kazao je da je procjena stručnjaka da se samo 50 posto tvrdog drveta kupuje legalno preko računa.

- Rješenje je ili u zabrani izvoza tih poluproizvoda ili uvođenju taksi za izvoz. Svaka zemlja ima pravo da neku granu ekonomije i resurs proglasi strateškim i tada ne vrijedi nijedan međunarodni sporazum. Takvih primjera u Evropi i svijetu ima puno, a očito je BiH jedina zemlja u svijetu koja svoje resurse ne štiti od prekomjernog uvoza ili izvoza. Na BiH će se vrlo brzo odraziti zabrana izvoza drveta iz Ukrajine i Hrvatske. Većina firmi u kojima dominira ulazna sirovina hrast, a takvih je u BiH desetak, bit će zatvorene. To su velike i ozbiljne firme i minimalno 1.000 radnika će u kratkom roku ostati bez posla.

Federalna vlada polovinom juna je utvrdila i Parlamentu BiH na razmatranje i usvajanje uputila Prijedlog strategije razvoja drvne industrije FBiH za period 2016.-2025. godina.

#BiH