Članak

Turska iz škola izbacila učenje o teoriji evolucije

Durmuş je dodao kako je evolucija upitna, kontroverzna i previše komplikovana za đake, prenosi The Guardian.

U turskim školama se više neće učiti o evoluciji, poručio je predsjedavajući Odbora za obrazovanje Alpaslan Durmuş. Očekuje se kako će ovakav potez izazvati bijes sekularne opozicije u Turskoj, prenosi agencija Patria. 

Durmuş je dodao kako je evolucija upitna, kontroverzna i previše komplikovana za đake, prenosi The Guardian.

- Vjerujemo kako se ta teorija nalazi izvan mogućnosti razumijevanja studenata - izjavio je Durmuş u videu objavljenom na web stranici Ministarstva obrazovanja.

Durmuş je rekao kako je poglavlje o evoluciji uklonjeno iz knjige biologije za deveti razred, a predmet se može izučavati na fakultetima. Druga promjena se odnosi na smanjenje količine vremena kojeg studenti provode proučavajući naslijeđe sekularizma.

Kritičari vlade vjeruju da se javnosti sve više uskraćuju sekularne tradicije koje je uveo utemeljitelj nacije, Mustafa Kemal Atatürk.

Sekularna opozicija već dugo vremena tvrdi kako Erdoganova vlada želi  provoditi tajnoviti islamistički program protivno temeljnim vrijednostima republike. Obrazovni sistem, zbog potencijala oblikovanja budućih generacija, predstavlja posebno kontroverzan i važan dio. U lokalnim školama se mali broj roditelja usprotivio načinu na koji se djeca podučavaju religiji.

Većina muslimanskih vođa na Bliskom istoku ne prihvata Teoriju evolucije jer vjeruju kako je ona u suprotnosti s pričom o nastanku čovjeka iz Svete knjige, prema kojoj je Bog udahnuo život u Adema nakon što ga je oblikovao od gline. Ipak, u regionu se u školama na mnogim časovima biologije ipak uči o evoluciji.

Konačne promjene kurikuluma najvjerovatnije će biti objavljene sljedeće sedmice nakon ramazanskog Bajrama. Nacrt izmjena je objavljen na javnoj raspravi početkom godine.

Pitanje evolucije je izazvalo burnu raspravu ranije ove godine nakon što je zamjenik premijera Numan Kurtulmuş opisao proces kao teoriju koja je bila arhaična i za koju nema dokaza.

Turski mediji su u posljednih nekoliko sedmica pisali o smanjenju školskih časova koji su namjenjeni proučavanju Ataturka i povećanom broju časova vjeronauke. Durmuş je izjavio kako će se veći naglasak staviti na doprinose muslimanskih i turskih naučnika, a časovi historije će se udaljiti od  "eurocentričnog" pristupa.

Promjene se temelje na širokoj javnoj raspravi u kojoj su roditelji i javnost odigrali ključnu ulogu, dodao je.

Islamističko-sekularna rasprava samo je jedna od niza podjela u zemlji koja je prije dva mjeseca na referendumu odobrila veće ovlasti predsjedniku Erdoganu.

Mnoge religiozne pristaše turskog predsjednika se dive njegovoj pobožnosti, a njegov uspon smatraju porazom "Bijelih Turaka", odnosno zapadnjačke elite koja je nekad dominirala višom klasom društva i koju optužuju kako s visoka i s prezirom gledaju na  siromašne i religioznije građane.

Sekularna opozcija se boji kako predsjednik Erdogan i njegova stranka ponovno oblikuju tursko društvo i da se pridržavaju neo-otomanskih ideala prema kojima Turska predstavlja avangardu veće islamske nacije.

#Svijet