Zbog šverca cigareta Bosna i Hercegovina je od 2009. godine izgubila oko pet milijardi maraka prihoda, a crno tržište je i dalje u ekspanziji, zbog čega je neophodno revidirati trenutnu akciznu politiku, upozoravaju svjetski proizvođači cigareta.
Vodeći proizvođači i distributeri cigareta u BiH traže od vlasti da hitno zaustave dalji rast akciza na cigarete upozoravajući, da je sve veća cijena podstakla enorman rast „crnog tržišta“ koji negativno utiče i na njih i na državu.
Portal Capital, pozivajući se na podatke kompanije „Japan Tobacco International“ objavio je da područje BiH trenutno ima najveće akcizno opterećenje na cigarete u regionu.
- Minimalna akciza u Makedoniji iznosi 33 eura na 1.000 komada, u Srbiji i Crnoj Gori 54 eura, u BiH je ona dostigla čak 74 eura na 1.000 komada cigareta.
Generalni direktor kompanije „Philip Morris Interantional BiH“ Srđan Lazović rekao je za ovaj poslovni portal da je 30 odsto tržišta cigareta u BiH u nelegalnoj zoni.
Svaka treća cigareta u BiH kupljena je ilegalno, zbog čega budžeti godišnje gube stotine miliona KM, upozorio je Lazović.
Mehmed Jahić, profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu kaže da za bilo kakve nedostake u društvu, pa i u poreznoj politici, odgovornost snosi država.
- Država je ta koja u svojim rukama ima mehanizme pomoću kojih može kontrolisati procese u društvu. Ukoliko nešto ne funkcioniše kako treba, znači da je zakazao neki dio državnog aparata – kaže Jahić za agenciju Patria.
Profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Dženan Đonlagić smatra da se može govoriti o dva ključna problema kada je u pitanju tržište cigaretama u Bosni i Hercegovini. Prvo, država je očito nametnula zakone koje proizvođači duhana ne mogu pratiti. A, prevelika represija uzrokuje i rast crnog tržišta. Drugi problem su manjkavosti u kontroli samog tržišta i primjene zakona.
- Ako imamo povećanje sivog tržišta, onda očito nešto nije u redu sa takvom poreznom politikom, i to bi trebalo mijenjati. Cilj porezne politike je da što više novca stavi u legalne tokove. Ako to nije slučaj, onda takva porezna politika očito nije dobra – kaže profesor Đonlagić za agenciju Patria.
Prihodi od akciza na duhanske prerađevine u BiH u prvom kvartalu 2017 bile su manji za 3,2 odsto u odnosu na isti kvartal 2016. godine, s tim da su prihodi od domaće akcize manji za 10,5 odsto, a od akciza na uvozne prerađevine 0,5 odsto.