Članak

Niko ne zna kada će biti okončan proces usaglašavanja odgovora na Upitnik EK!

Okvirnom dinamikom planirano je da radne grupe tehničku finalizaciju odgovora okončaju do septembra, nakon čega bi ostala tijela u sistemu koordinacije usaglašavala eventualno nefinalizirane odgovore.

Radne grupe u sistemu koordinacije procesa integrisanja u EU, čiji je jedan od zadataka da tehnički finaliziraju odgovore BiH na pitanja iz upitnika Evropske komisije počele su tek održavanje sastanaka, iako je rok za odgovor na Upitnik trebao biti kraj maja, piše agencija Patria.

U Banja Luci je 3. jula održan sastanak radne grupe za poglavlje 1 – Slobodno kretanje robe kao i radne grupe za poglavlje 3 – Pravo poslovnog nastana i sloboda pružanja usluga. Krajem juna u Sarajevu je održan sastanak radne grupe za Politički kriterij.

Na sastancima su predsjedavajući radnih grupa prezentovali primjere odgovora kreiranih od doprinosa svih nadležnih institucija u pripadajućem poglavlju odnosno kriteriju. Sastanke je obilježila pozitivna i konstruktivna atmosfera, te dogovor o narednim koracima. Oni, između ostalog, podrazumijevaju ujednačavanje nivoa dostavljenih podataka, provjeru činjenica i dopunu sadržaja promjenama koje su se u međuvremenu dogodile. Sastanci radnih grupa zakazani su i u narednom periodu, a u prvoj sedmici jula bit će održani sastanci radnih grupa za poglavlja 25 - Nauka i istraživanje, 22 - Regionalna politika i koordinacija strukturnih elemenata, te poglavlje 27 – Okoliš.

Okvirnom dinamikom planirano je da radne grupe tehničku finalizaciju odgovora okončaju do septembra, nakon čega bi ostala tijela u sistemu koordinacije usaglašavala eventualno nefinalizirane odgovore.

Upravo ovaj proces je pokazatelj Mehanizma koordinacije u praksi, a poznato je da je RS nikada još nije dostavila svoje odgovore na Upitnik EK. Svi rokovi koje smo ranije čuli od bh. zvaničnika i predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića su probijeni, a prevođenje više niko i ne spominje dok se ne postigne dogovor oko sadržaja odgovora. 

Evropski komesar za proširenje Johannes Hahn u nedavnom razgovoru sa Zvizdićem istakao je važnost kvalitetnog Upitnika koji je jedan od preduslova kako bi BiH mogla dobiti status kandidata. Nažalost, zbog tromosti odgovornih i političkih peripetija ta ideja je sve dalja od zacrtanih rokova  - kraj ove ili početak naredne godine. 

Inače, na pitanja iz Upitnika Evropske komisije vlasti Bosne i Hercegovine trebale su odgovoriti u roku od šest mjeseci. Sastoji se od 3.200 pitanja u 33 poglavlja.

#BiH