U saradnji sa 111 nevladinih organizacija iz 72 države, ovaj indeks prati stanje vlasničkih prava, ocjenjivajući zaštićenost kako fizičkog, tako i intelektualnog vlasništva u zemljama širom svijeta.
Vlasnička prava pospješuju razvoj ličnih i ekonomskih sloboda pojedinca, te je razvijen sistem zaštite vlasničkih prava u korelaciji sa većim stopama ekonomskog rasta, razvojem ljudskih sposobnosti, vežim izdvajanjem za istraživanje i inovacije, boljim ekološkim performansama, kao i stvaranjem socijalnog kapitala.
Zbog toga su vlasnička prava značajan uzrok prosperiteta čitavog društva. Internacionalni indeks vlasničkih prava uzima u razmatranje tri kategorije: pravno i političko okruženje, zaštita intelektualnog vlasništva i zaštita fizičkog vlasništva.
Prema podacima indeksa, Novi Zeland ostvaruje najbolju ukupnu ocjenu po pitanju zaštite vlasničkih prava (8.6335), a nakon čega slijede Finska (8.6257), Švedska (8.6084), Švicarska (8.5614) i Norveška (8.5326). Najgore ocjene po pitanju zaštite vlasničkih prava imaju Jemen (2.7281), Venecuela (3.0566), Bangladeš (3.1170), Moldavija (3.1781), Ukrajina (3.4243) i Burundi (3.43).
Među 15 najbolje ocjenjenih država nalaze se i Austrija (8.0122), Sjedinjene Američke Države (8.0741) i Velika Britanija (8.1292). Kada je riječ o intelektualnom vlasništvu, Sjedinjene Američke Države predvode (8.7155), nakon čega slijedi Finska (8.6714) i Japan (8.3267). U odnosu na prošlogodišnji izvještaj nije bilo većih promjena pri rangiranju.
Bosna i Hercegovina se nalazi na 116 mjestu od ukupno 127 posmatranih država. U regionu, BiH se nalazi na 22. mjestu. U odnosu na prošlu godinu, BiH je nazadovala za -0.2 boda na indeksu (3.92 trenutno). Nazadovanje je ostvareno po pitanju pravnog i političkog okruženja, te zaštite fizičkog vlasništva. Sa druge strane, skromni pomak je ostvaren kada je riječ o zaštiti intelektualnog vlasništva (+0.14).
- Zaštita vlasničkih prava, naročito privatnog vlasništva, predstavlja temelj institucionalnog okvira za ostvarivanje ekonomskog rasta. Nažalost, Bosna i Hercegovina značajno zaostaje po ovom pitanju i uglavnom je država ta koja planski narušava pravo vlasništva građana. Pritom, najveću odgovornost nosi spor i krajnje neefikasan pravosudni sistem - naglasio je Admir Čavalić, direktor udruženja „Multi“ koje predstavlja jednu od partnerskih organizacija pri izdavanju Internacionalnog indeksa vlasničkih prava.
Interesantno je da je u okviru ovogodišnjeg izvještaja o vlasničkim pravima, objavljena i studija o stanju vlasničkih prava u zemljama Zapadnog Balkana, autora Admira Čavalića i Mihaila Gajića. U okviru navedene studije, predstavljeni su slučajevi Savamala (Srbija) i nana Fata Orlović (Bosna i Hercegovina), a kao primjeri sistemskog narušavanja prava vlasništva u ovim zemljama.