Vježba "Buna-2017" je vježba speleo i speleoronilačkih tehnika spašavanja unesrećenog iza sifona. Organizatori vježbe su Ministarstvo sigurnosti BIH, Federalna uprava civilne zaštite, Uprava kantonalne civilne zaštite HNK, Odjel za civilnu zaštitu i vatrogastvo Mostara, Savez GSS u BiH i Uprava Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje.
Vježba će se održati od 26. do 30. 07. 2017. godine u Mostaru. Vježba je osmišljena kako bi se svi sudionici upoznali sa načinom suradnje i pomoći pri zaštiti i spašavanju od nesreća i otklanjanju posljedica na osnovu bilateralnog ugovora između Republike Slovenije i Bosne i Hercegovine i Mehanizma Civilne zaštite EU. Takođe bi se svi učesnici upoznali sa načinom pomoći i rada Saveza GSS u BiH i da bi kroz zajednički trening i predavanja sa službama iz regiona poboljšali suradnju i kompatibilnost te usaglasili zajedničke spasilačke protokole.
U četiri dana trajanja vježbe predviđeno je prvi dan okupljanje svih sudionika i gostiju u prostorijama Interventne spasilačke službe na adresi Trg 1. maja 2, Mostar. Drugi dan je predviđeno, da se održi pripreme na vježbu, održi upoznavanje učasnike, predavanja na temu spašavanja iza sifona, provjeri ispravnost osobne i zajedničke opreme, obnovi znanje rada sa nosilima za izvlačenje iza sifona te razmjene iskustva i pokušaju koliko je to moguće usaglasiti protokoli spašavanja iza sifona svih služba iz regiona.
Također bi se izvršila prezentacija vježbe "Buna 2017" na kojoj će biti predstavljen cijeli scenario vježbe sa svim zadacima pojedinih timova kao i zadaće i odgovornosti spasilaca iz drugih zemalja koji sudjeluju u vježbi. Do tada se moraju provesti sve pripreme za vježbu, s naglaskom na sastav timova, razmjenu iskustva sudionika, njihovih kapaciteta, opremljenost sa osobnom i zajedničkom opremom i sredstvima, logističku potporu i jasno definiranim zadacima.
Treći dan vježbe se radi simulacija nezgode u mjestu Blagaj u izvoru rijeke Bune.
U vježbi sudjeluju: Predstavnici Ministarstva sigurnosti, Uprava za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije, Jamarska reševalna služba Slovenije pri JZS, Federalna uprava civilne zaštite, Službe Saveza GSS u BiH, Pripadnici CZ RS, EHI Enote za tehnično potapljaje (ETP), Predstavnici Kantonalne uprave za CZ HNK, Predstavnici CZ Grada Mostara, Službe za spašavanje iza sifona iz drugih zemalja (Italija, Poljska,Hrvatska).