Članak

Afera oko Pelješkog mosta: Osim bh. parlamentaraca i stručnjaka, uključuju se i političke stranke

Naime, nekoliko bh. parlamentaraca na adrese evropskih zvaničnika i institucija uputit će pismo u kojem navode da BiH nikada nije dala saglasnost za gradnju mosta.

Halid Genjac, predsjednik Glavnog odbora Stranke demokratske akcije održat će u subotu vanrednu press konferenciju na kojoj će govoriti o izgradnji Pelješkog mosta, piše agencija Patria.

Naime, nekoliko bh. parlamentaraca na adrese evropskih zvaničnika i institucija uputit će pismo u kojem navode da BiH nikada nije dala saglasnost za gradnju mosta. 

U pismo stoji i to da Hrvatska podstiče nelegalnu gradnju mosta u situaciji kad morske granice između dvije države nisu ni važeće a nisu ni utvrđene na validan način, a Ugovor o granicama između dvije države nije u Parlamentima dvije države potvrđen/ratificiran. U pismu se demantiraju tvrdnje Hrvatske da za gradnju mosta ima saglasnost bh. strane. Istina je, objašnjavaju parlamentarci, da ni Parlament BiH, ni Vijeće ministara kao ni Predsjedništvo BiH nikada nisu dali takvu saglasnost Hrvatskoj.

- Javnost u BiH se sa pravom pita i sumnja da je zahtijevana suglasnost lažirana ili lažno potpisana od strane zaposlenika ministarstva RH i BiH koji su članovi HDZ iz Hrvatske i HDZ iz BiH, što ukazuje na moguće izvršenje kaznenog djela korupcije i lažnog predstavljanja, lažiranja državnog dokumenta i sukoba interesa, pa zahtijevamo da nadležne BiH institucije kao i institucije Evropske komisije postupe prema svojim nadležnostima, ispitaju ove navode i kazne eventualne počinioce - navode, između ostalog bh. parlamentarci u pismu koje će uskoro stići na adresu zvaničnika EU.

Domaći i međunarodni stručnjaci objašnjavaju da je međunarodno pravo na strani Bosne i Hercegovine kada je riječ o slučaju Pelješki most. Pravo pristupa otvorenom moru zagarantovano joj je i Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora. Članak 7, stav 6. Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora kaže da država ne smije primjenjivati sistem ravnih polaznih crta tako da zatvori drugu državu od otvorenog mora. 

-  Obzirom da bi gradnja Pelješkog mosta Bosni i Hercegovini blokirala izlaz na otvoreno more kroz Malostonski zaliv, a BiH nema drugog izlaza, Hrvatska ne može taj prolaz uzurpirati i zatvoriti. Izgradi li Hrvatska bilo kakav most u Malostonskom zalivu, značit će to ograničen pristup Bosne i Hercegovine otvorenom moru. Visina mosta, dobra prohodnost, pokretni i nepokretni tornjevi, samo je odvlačenje pažnje od suštine. Hrvatska nema pravo premostiti Malostonski zaliv ma kakvu tehnologiju i standarde primjenili. Pitanje je na koji način je i pod kojim uslovima EU odobrila sufinansiranje gradnje takvog mosta? Je li Hrvatska vlast prevarila i Brisel?

#BiH