Članak

Iz EU za NAP:Otvoreni smo za razgovor s bh. zvaničnicima o bilo kojim pitanjima oko Pelješkog mosta

Hrvatsku je nedavno razveselilo što je Brisel dao zeleno svjetlo i novac (357 miliona eura) za izgradnju Pelješkog mosta. Ali odmah nakon objave ove vijesti, možda prekasno, ali većina političara u Bi

Hrvatsku je nedavno razveselilo što je Brisel dao zeleno svjetlo i novac (357 miliona eura) za izgradnju Pelješkog mosta. Ali odmah nakon objave ove vijesti, možda prekasno, ali većina političara u BiH digla je svoj glas i u najavi je zaustavljanje projekta a moguće su i arbitraže i međunarodni sudovi, piše novinska agencija Patria.

U izjavi za Patriju iz Evropske unije kažu da „u procesu odobrenja sufinansiranja mosta Pelješac od strane Evropske unije, Komisija je na osnovu temeljitog promatranja tokom 4 godine pripremanja projekta, utvrdila da su zvaničnici Bosne i Hercegovine bili redovno konsultirani od strane Hrvatske, ponajprije u pogledu uticaja na okoliš i plovnost“.

- Hrvatska je izvršila prekograničnu konsultaciju u pogledu uticaja projekta na okoliš u BiH, u skladu sa međunarodnim obavezama. Kad je u pitanju plovnost, Hrvatska je izrazila posvećenost poštivanju prava Bosne i Hercegovine koja proističu iz međunarodnog prava, uključujući pravo na neograničen pristup otvorenom moru – kaže glasnogovornik EU te dodaje da „usluge Komisije ostaju na raspolaganju zajedničkom upravnom okviru u okviru kojeg je projekt odobren, kao i za razgovor sa bh. zvaničnicima o bilo kojim pitanjima za vrijeme implementacije projekta most Pelješac.

S druge strane domaći i međunarodni stručnjaci koji su dostupni bh. novinarima objašnjavaju da je međunarodno pravo na strani Bosne i Hercegovine kada je riječ o slučaju Pelješki most.

Pravo pristupa otvorenom moru zagarantovano joj je i Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora. Članak 7, stav 6. Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora kaže da država ne smije primjenjivati sistem ravnih polaznih crta tako da zatvori drugu državu od otvorenog mora. 

Član 10 iste konvencije naređuje: Unutrašnje vode u zalivu mogu formirati samo kada je jedna država u tom zalivu. 

Sve je ovo poznato, pa je pitanje zašto su bh. političari otišli toliko daleko da je Hrvatska dobila novac za izgradnju, pa kreću u kampanju protiv istog. Podsjećamo, ova tema aktuelna je od 2006. godine.

BiH nikada nije dala saglasnost za gradnju Pelješkog mosta. Bez toga ona je nelegalna i predstavlja kršenje međunarodnih konvencija, a posebno Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora.

#BiH