Članak

Uloga SPUS-a: Umjesto glasa studenata, organizacija koja igra ulogu glasnogovornika SDA

SPUS je postao bosanskohercegovačka, prije svega sarajevska svakodnevnica, a što je najgore, pažnju javnosti nije izazvao nijednom akcijom koja se ticala borbe za prava studenata. Naprotiv.

Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu trebao bi biti organizacija zadužena isključivo za borbu za prava studenata i poboljšanja njihovih uslova školovanja, piše agencija Patria.

Posljednjih nekoliko godina uloga SPUS-a bila je sve samo ne briga za studente. Rad SPUS-a u poslijeratnom periodu odvijao se daleko od očiju javnosti. Predstavnici studenata održavali su sastanke bez prevelike ili nikakve medijske pompe razmatrajući uglavnom pitanja koja su se ticala nastave.

Međutim, dolaskom na mjesto predsjednika SPUS-a Harisa Zahiragića početkom 2016. godine, ova organizacija zauzima svakodnevno mjesto u svim bh. medijima, najviše zahvaljujući kontroverznim istupima samog Zahiragića.

SPUS je postao bosanskohercegovačka, prije svega sarajevska svakodnevnica, a što je najgore, pažnju javnosti nije izazvao nijednom akcijom koja se ticala borbe za prava studenata. Naprotiv.

SPUS na čelu sa Zahiragićem potpuno je bio nijem kada je predloženim restruktuiranjem zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo predviđeno i gašenje Zavoda za zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu, čime su direktno bili pogođeni studenti.

I to nije bio jedini takav slučaj. Nisu poduzimali ništa ni kada je u pitanju usvajanje novog Zakona o obrazovanju, koji su brojni predstavnici akademske zajednice ocijenili kao loš zakon za same studente i akademsku zajednicu, a dobar samo za politiku. Baš suprotno, umjesto da zajedno sa akademskom zajednicom govore jedinstvenim glasom, SPUS je podržao novi zakon. Nije ni čudo što je rektor Rifat Škrijelj i javno kazao da neće dozvoliti "političke ćelije" među studentima i SPUS-om. 

Najnovija situacija oko GRAS-a još jednom je pokazala da je SPUS sve samo ne organizacija za prava studenata. Najava iz ovog preduzeća kako će svi studenti biti obavezni plaćati godišnju kartu za korištenje usluga javnog prevoza potpuno je razotkrila ulogu SPUS-a.

Predstavnici SPUS-a spremni su pregovarati s predstavnicima GRAS-a oko godišnje cijene karata, što je van svake pameti, jer jedino što su predstavnici SPUS-a morali uraditi u interesu studenata jeste poručiti predstavnicima GRAS-a da studenti nisu populacija koja svojim novcem treba spašavati iz finansijske dubioze kolektiv koji je godinama služio vladajućoj SDA za uhljebljenje svojih kadrova.

Da SPUS ne vodi računa o interesima studenata pokazuje i reakcija Asocijacije studenata Filozofskog fakulteta koji su poručili kako ne žele plaćati propuste propalih kantonalnih političara. Nešto ranije reagovali su i predstavnici Udruženja predstavnika studenata Psihologije, koji su se jasno ogradili od javnih istupa sada već bivšeg predsjednika SPUS-a Harisa Zahiragića poručivši da njegovi stavovi ne odražavaju stavove svih studenata.

Sve ovo pokazuje da je SPUS umjesto glasa studenata postao mikrofon vladajuće SDA. Umjesto borbe za prava studenata, SPUS koristi medijski prostor za obračun s predstavnicima opozicije, što je još jedan jasan pokazatelj u čijim rukama je SPUS i za čije interese radi.

Nakon što mu je istekao mandat predsjednika SPUS-a, Haris Zahiragić je nagrađen radnim mjestom u Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, a mjesto predsjednika SPUS-a pripalo je Zahiragićevom dojučerašnjem zamjeniku Merimu Serdareviću, još jednom studentu Pravnog fakulteta.

Jedna od zamjerki studenata s ostalih fakulteta bila je upravo ta što SPUS-om upravljaju uglavnom studenti Pravnog fakulteta. Haris Zahiragić je prije mjesec i po imao namjeru da postane član UO UNSA, ali nije dobio dovoljan broj glasova članova Senata. Zahiragića je predložio SPUS na čelu sa Serdarevićem, što je izazvalo žestku reakciju predstavnika ostalih fakulteta Sarajevskog univerziteta.

U svojim javnim nastupima Haris Zahiragić se često pozivao na vrijednosti demokratije, slobodu govora, a optuživao bivši komunistički režim kao totalitaran. U tom totalitarnom režimu studenti su bez problema izlazili na ulicu i tražili svoja prava, čak i 1968. godine zahtijevajući lično od Josipa Broza Tita veća prava za studente, što su na kraju i dobili, dok u današnjem demokratskom sistemu studenti predvođeni SPUS-om imaju pravo isključivo na šutnju i odobravanje svih poteza vlasti, što vlast zna itekako dobro prepoznati.

Radno mjesto za Zahiragića najbolji je dokaz da se šutnja i podrška sistemu isplati.

#BiH