Članak

LARS-GUNNAR WIGEMARK Zatražena pomoć šefa Delegacije EU u slučaju Pelješkog mosta

Ambasadora se podsjeća da je arbitražni sud prije nekoliko sedmica presudio u korist Slovenije u sličnom sporu koju BiH sada vodi sa Hrvatskom

Više eksperata okupljenih oko grupe 'Otvoreno more Bosne i Hercegovine' zatražili su da se ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini uključi u slučaj Pelješkog mosta, kojeg hrvatska nelegalno planira izgraditi u Malostonskom zalivu.

U pismu koje je stiglo na adresu ambasadora Wigemarka, a koje je pokazano na uvid i agenciji Patria, Wigemarka se, između ostalog podsjeća da bi izgradnjom Pelješkog mosta Bosni i Hercegovini bio zatvoren slobodan pristup otvorenom moru, što je suprotno članu 7. i članu 10 Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora, a na koju se obavezala i Hrvatska.

Iz hrvatske Vlade tvrde da neće odustati od gradnje Pelješkog mosta, koji bi povezao Dubrovačko-neretvansku županiju kopnenim putem sa ostatkom Hrvatske, bez obzira na upozorenja da bi taj most zatvorio pristup Bosni i Hercegovini otvorenom moru a Hrvatska time prekršila međunarodno pravo.

Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je nedavno da je most - za kojeg je i Evropska komisija izdvojila oko 357 miliona eura - za Hrvatsku strateško pitanje, bez obzira na reakcije iz Bosne i Hercegovine.

Takav stav premijera Plenkovića neki analitičari su ocijenili nedobrosusjedskim, i vrlo drskim u odnosu na Bosnu i Hercegovinu. Hrvatska uređuje vlastitu zemlju na račun susjedne BiH.

U pismu upućenom na adresu šefa Delegacije EU u BiH stoji, između ostalog, da se u slučaju Pelješkog mosta radi o nasrtaju susjedne Hrvatske na teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, te se ambasadora podsjeća i na to da je arbitražni sud prije nekoliko sedmica presudio u korist Slovenije u sporu upravo sa Hrvatskom, kada je Sloveniji odobren četiri kilometra otvoren koridor do međunarodnih voda koji prolazi kroz Piranski zaliv, javlja Patria.

 

#BiH