Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) obratio se Ani Babić, predsjedavajućoj Skupštine KS, a u cilju skretanja pažnje zbog neobjavljivanja Zakona o visokom obrazovanju u Službenim novinama KS, piše novinska agencija Patria.
Nije precizirano koji se to organ ove organizacije sastao i ko je donio ovakvu odluku, ali je jasno da SDA apsolutno upravlja SPUS-om i koriste studente za svoje obračune. Tako je i ovo jedan od primjera koji pokazuje da je SPUS umjesto glasa studenata postao mikrofon vladajuće SDA.
Umjesto borbe za prava studenata, SPUS koristi medijski prostor za obračun s predstavnicima opozicije, što je još jedan jasan pokazatelj u čijim rukama je SPUS i za čije interese radi.
S obzirom na to da je Skupština KS na svojoj 32. Redovnoj sjednici, održanoj 31.7.2017. ggodine, usvojila Zakon o visokom obrazovanju KS (u daljem tekstu: ZOVO), koji ni do danas nije objavljen u Službenim novinama KS, za razliku od drugih akata usvojenih na istoj sjednici, koji su odmah objavljeni, kao zainteresovana strana tražimo urgentno postupanje i upućivanje ZOVO na objavljivanje - stoji u saopćenju kojeg potpisuje predsjednik SPUS-a Merim Serdarević.
On je čak otišao tako daleko da se u pismu poziva na Ustav KS i Zakon o objavljivanju propisa istaknuvši kako govori u ime 35.000 studenata Univerziteta u Sarajevu. Ali, to je neistina, jer postoji više fakulteta koji apsolutno ne stoje iza ovog pisma, niti studenti znaju šta se dešava, s obzirom da je uveliko raspust.
Predsjednik Studentske asocijacije Filozofskog fakulteta Sarajevo Suad Beganović kaže za Patriju da je zahtjev za hitnu implementaciju logičan potez SPUS-a, ukoliko znamo da je SPUS poluga kojom upravlja SDA.
- Oni su se borili za ovaj zakon uprkos njegovoj dugoročnoj nepovoljnosti za studentski standard. SPUS se želi predstaviti kao neko ko žurno rješava probleme, a zapravo se radi o činjenici da Vlada želi još za vrijeme ljetne pauze završiti započeto. SPUS se nastavlja predstavljati kao glas svih studenata što nije ni formalno tačno, jer SPUS ne okuplja asocijacije svih fakulteta, niti je sadržajno tačno znajući da se mnogi studenti ne razumiju u zakon, da drugi studenti nisu ni pitani šta misle o tome osim jedne marginalne rasprave. Drugim riječima, to je glas nekoliko stranačkih statista – ističe Beganović.
Zakon o visokom obrazovanju je podigao prašinu u Kantonu Sarajevo jer sami vrh Univerziteta smatra kako on nije dobar, a akademska zajednica se nije mnogo pitala.
Mnogi smatraju kako ovakav zakon predstavlja kraj autonomije UNSA i upliv politike u svakodnevna odlučivanja.
Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj zastupnicima u Skupštini KS prilikom usvajanja ovog zakona je kazao da zakon nije prihvatljiv iz više razloga.
- Neka kreatori pogledaju članove gdje se u istom zakonu navodi da i Senat i UO može smijeniti rektora član 133. i član 154. Potpuno kontradiktorni stavovi, ono što važi za druge univerzitete ne važi za UNSA-u. To ukazuje na otimanje autonomije. Pokušava se napraviti novi aršin. Neprihvatljiv je i zbog neriješnih pitanja finansiranja. Finansira se na temelju granta i on nije budžetski korisnik. A donosi se zakon kojim se uvodi u trezor. Mi nemamo garanciju koliko ćemo biti finansirani. Javni univerzitet se u drugim zemljama finansira iz budžeta i to je jasno propisano, a koliko samostalnih sredstava treba osigurati - kazao je rektor Škrijelj.
No, ništa to nije spriječilo poslanike da usvoje zakon, a sada vrše pritisak i to preko SPUS-a da se implementira zakon u vrijeme raspusta!?
SPUS je postao bosanskohercegovačka, prije svega sarajevska svakodnevnica, a što je najgore, pažnju javnosti nije izazvao nijednom akcijom koja se ticala borbe za prava studenata. Naprotiv.
SPUS je potpuno bio nijem kada je predloženim restruktuiranjem zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo predviđeno i gašenje Zavoda za zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu, čime su direktno bili pogođeni studenti.
I situacija oko GRAS-a još jednom je pokazala da je SPUS sve samo ne organizacija za prava studenata. Najava iz ovog preduzeća kako će svi studenti biti obavezni plaćati godišnju kartu za korištenje usluga javnog prevoza potpuno je razotkrila ulogu SPUS-a.
Predstavnici SPUS-a spremni su pregovarati s predstavnicima GRAS-a oko godišnje cijene karata, što je van svake pameti, jer jedino što su predstavnici SPUS-a morali uraditi u interesu studenata jeste poručiti predstavnicima GRAS-a da studenti nisu populacija koja svojim novcem treba spašavati iz finansijske dubioze kolektiv koji je godinama služio vladajućoj SDA za uhljebljenje svojih kadrova.
Sada pritisak SPUS-a na Skupštinu Kantona i implementaciju Zakona o visokom obrazovanju do kraja je otkrila ulogu SPUS-a, a to je služenje vladajućoj partiji pri tome zapostavljaju studente, što bi u konačnici moglo dovesti do velikih pobuna na fakultetima u septembru.