Piše: A. Aljović
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ BiH) trenutno je vodeća politička partija bosanskohercegovačkih Hrvata. Prema podacima Centralne izborne komisije tokom posljednjih Općih izbora u BiH 2016. godine osvojili su oko 105.000 glasova. Dok je najjača opoziciona hrvatska partija u BiH HDZ 1990 dobila skoro 30.000 glasova.
Uzme li se u obzir izborna mašinerija koju HDZ BiH ima, a koju nema HDZ 1990, i ostale stranke sa hrvatskim predznakom u BiH, jasno je da razlika između ove dvije partije nije tako drastična, upečatljiva, jasna kako pokazuju izborni rezultati.
Izborni rezultat HDZ-a BiH je dobrim dijelom nametnut silom, dok ostale hrvatske partije u BiH nisu u poziciji da glasove dobiju na takav način. Njihovi glasovi dolaze 'prirodnim padom'.
Prema podacima Centralne izbore komisije na izbore u BiH izlazi tek nešto više od 50 posto glasača, od ukupnog biračkog tijela u zemlji koje iznosi oko 3.263.000. Rezultati koji će javnosti uskoro biti prezentirani pokazat će da među tih 50 posto glasača koji izlaze na izbore najtvrdokorniji su glasači HDZ BiH i SDA. Rezulati istraživanja koji još nisu objavljeni, a koji su na uvid pokazani pojedinim novinarima, hoće reći još i to da s povećanjem procenta izlaznosti građana na izbore u BiH drastično pada popularnost HDZ-a i SDA, a raste popularnost lijevo orjentiranih stranaka.
Da bi premostio problem nepopularnosti kod 50 posto glasača među hrvatskim glasačkim tijelom, a naročito nepopularnost kod Hrvata u Bosni, HDZ BiH je 2011. ponovo aktivirao nevladinu organizaciju Hrvatski narodni sabor (HNS BiH), na čije čelo je imenovan predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović. HNS je prvi put osnovan 2000. godine, ali je prekinuo sa radom dvije godine poslije, nakon što je HDZ BiH osvojio vlast. Gubitkom vlasti i odlaskom u opoziciju HDZ BiH ponovo oživljava ovu nevladinu organizaciju.
U bosanskohercegovačkoj javnosti HDZ BiH pokušava nametnuti tezu da je mišljenje HNS-a zapravo panhrvatsko, općehrvatsko, svehrvatsko mišljenje. Istina je posve drugačija. HDZ BiH kroz HNS plasira vlastite ideje.
Na to da je HDZ BiH kroz HNS utopio skoro sve ostale hrvatske stranke u BiH upozorava i univerzitetski profesor iz Mostara Slavo Kukić, u intervjuu za Oslobođenje iz jula ove godine, kada HNS BiH naziva smokvinim listom HDZ-a BiH.
„HNS je HDZ-ov smokvin list i postoje ljudi u HDZ-u 1990 koji su za napuštanje ove nevladine organizacije kojoj se pokušava dati status paralelne političke institucije. Hoće li imati snage, to je pitanje, ali mislim da bi im to donijelo rast političkoga utjecaja. Jer, time bi pokazali da jesu alternativa jednom suludom političkom projektu“, rekao je profesor Kukić.
Na konstataciju novinara agencije Patria da su Hrvati u BiH nekada imali priliku da glasaju za nekoliko stranaka, ali u međuvremenu je HDZ, u posljednje vrijeme prije svega kroz HNS, potpuno „progutao“ te stranke, te na pitanje kako je došlo do toga i kako su Hrvati dozvolili da ih na federalnom i državnom nivou zastupa nevladina organizacija HNS, predsjednik novoformirane Hrvatske stranke BiH Božo Skopljaković rekao je da HS BiH nema namjeru biti dio HNS-a dok god je na čelu tog udruženja građana stranačka osoba.
„Sve druge stranke odlučuju za sebe i imaju odgovornost prema svojim biračima koji zasigurno „vide“ da se njihove stranke kroz HNS zapravo „ne vide“. Na narednim Općim izborima 2018. godine, Hrvati će imati priliku, za sada, da glasuju za najmanje dvije strane od toga je jedna HS BiH“.
Zastupnik HDZ-a 1990 u Federalnom parlamentu Vjekoslav Bakula napustio je sjednicu Predstavničkog doma polovinom juna, nakon što je potpredsjedavajući ovog doma, HDZ-ov Mladen Bošković Klub hrvatskih stanaka prozivao kao klub HDZ BiH – HNS.
Bakula je pokušao objasniti da u Parlamentu ne postoji klub HDZ BiH – HNS, već Klub kojeg čini pet hvatskih stanaka (HDZ BiH, HSS, HKDU BiH, HSP dr. Ante Starčević, HSP Herceg-Bosne), koje imaju svoje ime, ali njegove primjedbe nisu uvažene, nakon čega je on napustio salu.
"HDZ 1990 je osnivač HNS-a, ali ga HDZ BiH očito zloupotrebljava, i to na vrlo drzak način", rekao je Bakula za agenciju Patria nakon što je napustio sjednicu.
Zloupotrebljavajući HNS, HDZ BiH i Dragan Čović sada pokušavaju i izmjene Izbornog zakona u BiH plasirati kao stav HNS-a. „HNS BiH treba, kao MOST u Hrvatskoj, postaviti uslove za izbor vlasti“, posljednja je poruka HDZ-a BiH krozi usta HNS-a.