Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) uputio je komentare na Nacrt Programa rada Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) za 2018.godinu, a kojim se predlaže izuzimanje nabavki identifikacionih dokumenata od primjene Zakona o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine.
Naime, nakon višestrukog poništavanja tendera za nabavku pasoških knjižica zbog nepravilnosti u samoj proceduri, ali i u tenderskoj dokumentaciji, što je dovelo i do zastoja u izdavanju dokumenata građanima BiH, umjesto da provođenje nabavki uskladi sa Zakonom, IDDEEA predlaže izmjene Zakona o javnim nabavkama.
Kao razloge za ovakav prijedlog, IDDEEA navodi nemogućnost Agencije da utiče na odluke Ureda za razmatranje žalbi BiH, te činjenicu da je više puta poništena tenderska dokumentacija što znatno produžava trajanje cjelokupnog postupka nabavke identifikacionih dokumenata.
TI BiH je istakao da je IDDEEA upravo svojim nezakonitim postupanjem u prethodnom periodu direktno uticala na donesene odluke, jer je propisivala nekonkurentske uslove suprotno zakonskim propisima.
Revizori su i ranije utvrdili da IDDEEA u procesu nabavke ličnih dokumenata nije omogućila provedbu transparentnog načina nabavke ličnih dokumenata, niti izbor optimalnog tehnološkog rješenja, sa aspekta sigurnosti, ekonomičnosti i funkcionalnosti elektronske lične karte.
TI BiH upozorava da bi izuzimanje nabavki identifikacionih dokumenata od primjene Zakona o javnim nabavkama dovelo u pitanje cilj i svrhu postojanja ovakvog zakona, kao i kompletnog sistema javnih nabavki u BiH, te otvorilo nove mogućnosti za zloupotrebe.
Osim toga, predloženo rješenje nije u skladu sa pravnom stečevinom Evropske unije, čiji propisi ne predviđaju izuzimanje nabavki identifikacionih dokumenata od provođenja postupaka.
TI BiH predlaže da IDDEEA umjesto prijedloga o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama sa ciljem izuzimanja identifikacionih dokumenata iz postupka javnog nadmetanja, uskladi svoje aktivnosti prije svega sa Zakonom, ali i sa svojim proklamovanim strateškim ciljevima i međunarodnim standardima.
U protivnom, pristup u kojem se ide na prilagođavanje zakona pojedinačnim potrebama i interesima, umjesto da se osiguraju uslovi za njegovo poštivanje, ukazuje na potpuno zanemarivanje zakonskog i institucionalnog poretka i produbljuje pravnu nesigurnost, koja je već godinama prisutna.