Članak

Zvizdić i Mektić: U BiH se ne vijore zastave ISIL-a

Od 143 teroristička napada u 23 zemlje svijeta iza kojih stoje pripadnici ISIL-a, nije učestvovao niko ko ima bilo kakve veze sa BiH.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i ministar sigurnosti Dragan Mektić održali su sastanak s direktorima sigurnosnih agencija na kojem su razgovarali o sigurnosnoj situaciji u BiH s posebnim osvrtom na terorizam, piše agencija Patria.

- U BiH se ne vijore zastave ISIL-a. Nema podataka ni da u BiH ima 5.000 ili 10.000 radikaliziranih osoba. Demantujemo takve izjave, a ako susjedi imaju podatke neka nam ih pošalju – poručio je nakon sastanka predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

Zvizdić je istakao da je današnji sastanak s direktorima sigurnosnih agencija u BiH nastavak aktivnosti koji ima za cilj analizu sigurnosti u BiH.

On je dodao kako BiH nema namjeru ulaziti u dnevnopolitičke rasprave sa susjedima.

- Ne želimo da reagujemo na pojedine izjave koje su u funkciji političkih ili predizbornih kampanja zemalja regiona ili zemalja EU. Želimo da damo institucionalni odgovor na sve izjave koje su vezane za sigurnosnu situaciju u BiH, odnosno odgovor baziran na relevantnim činjenicama, podacima koje naše agencije razmjenjuju sa agencijama iz susjedstva, EU i svijeta.

Saradnja naših sigurnosnih agencija sa partnerima u susjedstvu, EU, SAD, Interpolom, Europolom je na zavidnoj razini i raspolažemo s relevatnim podacima koji pobijaju tvrdnje koje smo mogli čuti od zvaničnika zemalja regiona, ali i zemalja EU. Razgovarao sam s određenim brojem ljudi iz akademske zajednice, profesorima koji se bave pitanjem sigurnosti i terorizma – poručio je Zvizdić.

Zvizdić je istakao da zvanični podaci o terorističkim aktima u svijetu najbolje demantuju izjave koje dolaze iz susjedstva o BiH kao potencijalnoj zemlji ua terorizam. Od 143 teroristička napada u 23 zemlje svijeta iza kojih stoje pripadnici ISIL-a, nije učestvovao niko ko ima bilo kakve veze sa BiH.

- To demantira sve koji govore o BiH kao o mogućoj bazi terorizma. U BiH se ne vijore zastave ISIL-a. Sigurnosne službe susjeda nikada nisu poslale takve podatke. Zbog toga takve izjave smatramo paušalnim i da imaju političku pozadinu", poručio je Denis Zvizdić.

Zvizdić je pohvalio rad sigurnosnih agencija kazavši da nije bilo odlazaka na strana ratišta niti su zabilježeni slučajevi koji imaju veze s terorizmom.

Dodao je kako opasnost od terorizma u BiH nije ništa veća nego bilo gdje drugo u Evropi i svijetu.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako je u svakodnevnom kontaktu s direktorima sigurnosnih agencija s ciljem postizanja što boljih sigurnosnih rezultata. 

- Kao resorni ministar za ovu oblast imam dnevnu komunikaciju sa direktorima policijskih agencija. U smislu iznošenja određenih podataka koji odlaze izvan BiH, stanja kada je u pitanju terorizam, svi smo ponavljali i govorili, govorit ćemo javno i transparento da svi građani znaju šta je teroristička prijetnja. Koga god izvan BiH iskreno i u dobrim namjerama interesuje stanje o terorizmu u BiH mi ćemo mu reći punu istinu. Zataškavanje i guranje ijednog podatka i pokazatelja o stanju terorizma u BiH šteti prije svega nama nego bilo kome drugome - kazao je Mektić.

Mektić je istakako kako je u petak počela implementacija regionalnog projekta vrijednog 18 miliona KM u borbi protiv radikalizma i terorizma iza kojeg stoji EU, a ključni partner Bosne i Hercegovine u ovom projektu je Slovenija. 

Ministar sigurnosti je rekao kako BiH, kao i mnoge evropske zemlje, ima problem s radikalizmom, ali ne i s terorizmom, te da je ključni zadatak institucija u budućnosti rad na deradikalizaciji. 

- Ne bježimo od problema. U najvišoj mjeri ćemo se fokusirati na rad sa takvim grupama i radit ćemo na njihovoj deradikaliziciji. Najveći dio od 18 miliona eura bit će upotrijebljen na nove metode po pitanju borbe protiv radikalizma. Pokušavamo da izvršimo resocijalizaciju tih osoba, vratimo ih u društvo. Ono što je terorizam, mi ćemo javno reći. Ali ne možemo da prihvatimo nebuloze i teorije jednog broja kvazianalitičara, kvazieksperata koji u jednoj zloj namjeri ili da bi zaradili koju marku, iznose takve podatke i narušavaju integritet države i finansijske štete našoj privredi, ekonomiji, turizmu -  poručio je Mektić.

Kada su u pitanju terorističke prijetnje, Mektić je istakao da su one uglavnom dolazile izvan BiH, jer su određene osobe pokušavale ući u BiH s namjerom širenja svoje ideologije, ali da su spriječeni u tome. 

Mektić je na kraju čestitao svim svim sigurnosnim agencijama koje su učestvovale u hapšenju Amela Sejfovića. 

- Oni su za osam dana uspjeli locirati i uhapsiti opasnog bjegunca Sejfovića koji je pobjegao na jedan čudan način. On je ipak priveden pravdi i sudit će mu se - zaključio je ministar Mektić.

#BiH