Članak

Kada će prestati važiti praksa Sebije Izetbegović o zatvaranju KUM-a ponedjeljkom i petkom?

Dobro upućeni izvori s kojima smo razgovarali priznaju da ovakva praksa ne samo što povećava ukupne troškove (pacijent se najčešće pregleda tri puta), već se gubi i dragocjeno vrijeme za spašavanje lj

Kada je 4. aprila 2016. godine počela praksa zatvaranja KUM-a KCUS-a ponedjeljkom i petkom i preusmjeravanje pacijenata u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ i to samo po naređenju direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović bez pisane saglasnosti Ministarstva zdravstva, niko nije mogao ni zamisliti da će takva odluka sprovoditi i nakon što se utvrde sve štetne posljedice, piše agencija Patria.

Dobro upućeni izvori s kojima smo razgovarali priznaju da ovakva praksa ne samo što povećava ukupne troškove (pacijent se najčešće pregleda tri puta), već se gubi i dragocjeno vrijeme za spašavanje ljudskog života.

Iako smo nekoliko puta pokušali dobiti preciznu informaciju od  direktorice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Sene Softić Taljanović i načinu kako bi najbolje bilo da ide put pacijenta, jasan odgovor nismo dobili.

Ona je ranije kazala da još uvijek nije finaliziran dokument koji će jasno utvrditi put i definisati protokole o urgentnom zbrinjavanju i prijemu pacijenata između Zavoda, Opće bolnice i KCUS-a. Zavod je u svom dijelu plana razdvojio oboljenja koja pripadaju obiteljskoj medicini, sekundarnom nivou A, sekundarnom B i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

Dakle, u praksi bi to značilo da ljekari Hitne pomoći procjenjuju gdje pacijent treba dobiti potrebnu zdravstvenu uslugu bez obzira na to koji je dan u sedmici.  

Praksa koju je uvela direktorica Izetbegović prouzrokovala je više štete nego koristi, pa tako najveći broj pacijenata koje Hitna pomoć doveze u Opću bolnicu najčešće ipak završava na KCUS-u.

Doktor jedne od sarajevskih bolnica koji je govorio pod uslovom anonimnosti smatra da se ovakva praksa treba što prije mijenjati. Na potezu je Ministarstvo zdravstva koje vodi cijeli proces restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu. Međutim, primjena ovog dokumenta usvojenog u aprilu ove godine još nema svoj puni zamah.

- Vozanje pacijenta od Opće bolnice do KCUS-a nije dobra praksa ni za koga, a najmanje za pacijente. Treba vrlo precizno utvrditi kada se pacijenti mogu slati u Opću, a kada Hitna pomoć ide pravo na KCUS bez obzira kome se to neće svidjeti – kaže naš izvor.

Zvuči nevjerovatno da oni koji osećaju sve posljedice ove neuspješne prakse ne žele to reći javno.

Da stvar bude još i gora, ministrica zdravstva Zilha Ademaj u oktobru prošle godine je kazala da je riječ o probnom periodu. Nažalost, niko ne zna da li je i koliko pacijenata u tom probnom periodu možda izgubilo život zbog bespotrebnog vozanja od bolnice do bolnice.

Priče o dugovima, uštedama i dobrom menadžerisanju ne mogu biti važnije od spašavanja ljudskog života. I to bi trebalo biti jasno i onima koji su naredili tu praksu, onima koji šute i onima koji je dozvoljavaju bez ikakve prethodne pisane odluke.  

#BiH