Članak

Odnos Srbije prema BiH: Kontinuitet neiskrene politike

Koliko god se Vučić kleo u dobrosusjedske odnose i pričao priče o evropskim integracijama, previše izjava i događaja koji su se odigrali u zadnjih mjesec dana, demantuju ga.

Piše: Haris Ljevo

Politika službene Srbije prema svojim susjedima, konkretno prema Bosni i Hercegovini, nije ni blizu onakva kako je u javnosti žele predstaviti srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i drugi visoki zvaničnici.

Koliko god se Vučić kleo u dobrosusjedske odnose i pričao priče o evropskim integracijama, previše izjava i događaja koji su se odigrali u zadnjih mjesec dana, demantuju ga.

U Narodnom pozorištu u Beogradu prošle sedmice je svečano otvorena manifestacija "Dani Srpske u Srbiji 2017", a predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da su Republika Srpska i Srbija jedno i da su historijske neseće te koje su napravile granice.

Otvaranju "Dana Srpske u Srbiji" prisustvovali su kao izaslanik predsjednika Srbije generalni sekretar predsednika Nikola Selaković, ministri Ivica Dačić i Aleksandar Vulin, patrijarh Irinej i drugi predstavnici javnog i kulturnog života.

Dok je Dodik govorio o “historijskim nesrećama koje su napravile granice” između Srbije i Republike Srpske niko od prisutnih nije nijednim potezom pokazao da se ne slaže s njegovom retorikom i snovima o zajedničkoj državi Srba s obje strane Drine. To najbolje pokazuje koliko Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH.

Desetak dana poslije zvanične posjete Sarajevu, u kojoj je govorio o poštivanju teritorijalnog integriteta BiH, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić održao je prvo obraćanje naciji u kojem je porekao sve ono što je govorio u Sarajevu.

- Zakleo sam se nad Ustavom i poštovat ću Ustav, ali ovi koji kritikuju nisu nikakvi borci za srpske interese, već su borci oni koji narodu mogu da kažu istinu. Kada govorite o tome ko je više činio za naš narod... Pa kada je Republika Srpska imala veću podršku? U svakom smislu. A šta je urađeno za srpski narod u Crnoj Gori? Dovelo je do toga da danas pravimo Srpsku kuću u Podgorici – kazao je Vučić.

Vučić je tako javno poručio kako Republika Srpska ima najveću podršku Srbije u posljednjih dvadeset godina iako je prije samo sedmicu dana prilikom službene posjete Sarajevu tvrdio kako je Srbija iskreni prijatelj BiH, te kako poštuje cjelovitost države. Ako se hvali da daje podršku jednom entitetu unutar države, kako onda možemo govoriti o poštivanju teritorijalne cjelovitosti BiH.

Aleksandar Vučić je u  Beogradu početkom septembra nakon sastanka najviših predstavnika Srbije i bh. entiteta Republika Srpska kazao da je formiran tim koji će raditi na pisanju Deklaracije o zaštiti i očuvanju srpskog naroda.

Deklaracija će, rekao je, istaći pravo na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, pravo na izučavanje nacionalne kulture, historije, geografije, očuvanje nacionalnog kulturno-historijskog nasljeđa i obrazovanje na srpskom jeziku

- Za ostvarivanje tih prava biće formiran budžetski fond, a biće i redefinirano dosadašnje konkursno finansiranje za dijasporu“, rekao je Vučić. Dodao je da će Srbija i RS raditi na ujednačavanju školskog programa srpskog jezika i književnosti u Srbiji i RS, kao i na organiziranju đačkih ekskurzija, omladinskih kampova i ljetnih i zimskih škola u Srbiji i RS.

Ministrica pravde Srbije Nela Kuburović izjavila je prošle sedmice da će Vlada Srbije dati garancije za puštanje na privremenu slobodu radi liječenja u Srbiji haškog optuženika Ratka Mladića.

- Poštujući zahtjev porodice i branilaca generala Ratka Mladića, Ministarstvo pravde je pokrenulo procedure za davanje garancija kako bi se Mladić pustio na privremenu slobodu radi liječenja u Srbiji.

Do sada smo poštovali ono što je bilo garantovano. Vjerujem da će i ovog puta biti na pozitivan način odgovoreno braniocima i porodici generala Ratka Mladića – kazala je ministrica Kuburović.

Jedan od rijetkih razumnih glasova na srbijanskoj političkoj sceni Nenad Čanak oštro je osudio moguće davanje garancija optuženom generalu Ratku Mladiću.

- Ratovi devedesetih godina na svijetlost dana vratili su masovne zločine protiv čovječnosti i predstavljaju tamnu stranicu u historiji balkanskih naroda. Suđenje optuženicima za ratne zločina prilika je da se cijele nacije i države suoče sa zločinima, koji su često činjeni u njihovo ime.

Bilo kakva garancija za privremeno puštanje na slobodu Ratka Mladića, koju bi dale vlasti Srbije, predstavljala bi nedobronamjeran gest, koji bi nanio veliku štetu međunarodnoj poziciji Srbije i uveliko narušio odnose naše i susjednih država - kazao je lider LSV-a Nenad Čanak.

Sve ove izjave o historijskim greškama oko pravljenja granica, najave o davanju garancije Ratku Mladiću, zaštiti srpskog naroda kojeg niko ne napada i druge, samo su dokaz se zvanična politika Srbije nije puno promijenila u odnosu na vrijeme kada je Srbijom suvereno vladao Slobodan Milošević.

#BiH