Velika pobjeda na Evropskom sudu u slučaju kredita u švicarskim francima za sve korisnike, ovako se komentira presuda Suda EU-a koji je utvrdio da je "sporna ugovorna odredba dio glavnog predmeta ugovora o kreditu, tako da se njezina nepoštenost može ispitivati s obzirom na Direktivu samo ako nije sastavljena jasno i razumljivo.
Naime, obaveza vraćanja kredita u određenoj valuti bitan je element ugovora o kreditu s obzirom na to da se ne odnosi na akcesoran (pridodan, priključen, dopunski) način plaćanja, nego na samu narav dužnikove obaveze".
Presuda je jasna kod odobravanja kredita u stranoj valuti. Finansijska institucija mora zajmoprimcu pružiti dovoljno informacija, uključujući moguće rizike i vjerojatnost njihova ostvarivanja, kako bi mogao donijeti razboritu i informiranu odluku, glasi presuda Suda EU-a, koja bi mogla biti od presudne važnosti za dužnike u švicarskim francima.
Kemal Duraković, predsjednik udruženja Švicarac ohrabren je ovom presudom, te podsjeća da je BiH potpisnik sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju a što znači da sve zakonske regulative EU mora preuzeti i prihvatitit BiH.
Inače, na stotine je nepravomoćnih presuda u BiH mahom u korist dužnika, ali nažalost, četiri i po godine od prve nepravosnažne presude, niti jedna presuda još nije dobila pravosnažni epilog.
- To je jedino pitanje na koje ja nemam odgovor. Zašto nemamo pravosnažnu presudu? Obradovala me je presuda Suda EU, jer će moći pomoći našim pravosudnim institucijama – kaže Duraković.
Korisnici kredita u „švicarcima“ i dalje su okrenuti ka Federalnom parlamentu gdje očekuju usvajanje zakona, jer je neophodno da se što prije ovo pitanje zakonski riješi, a što bi, uz dobru volju vlasti moglo se i postići u Parlamentu FBiH.
Članovi Komisije za ispitivanje zakonitosti plasmana kredita u švicarskim francima (CHF) 16. maja uputili su u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o konverziji kredita sa valutnom klauzulom u švicarskim francima u konvertibilne marke.
Isti prijedlog je prošao jednoglasno oba doma Federacije BiH u formi nacrta zakona.
Kraj agonije čeka oko 6.000 građana u FBiH.
Inače, u Bosni i Hercegovini samo je jedna banka dijelila ovakve kredite Hypo Alpe Adria Banke, sada Addiko banka.
I u Hrvatskoj slave presudu Suda EU te poručuju da se sada otvaraju vrata za potpunu pobjedu u kolektivnoj tužbi za nepoštenu i nezakonitu primjenu CHF valutne klauzule u kreditnim ugovorima.
ŠTA STOJI U PRESUDI
Sud Evropske unije donio je danas u predmetu C-186/16, Ruxandra Paula Andriciuc i dr. Banca Românească, historijsku presudu za sve dužnike u švicarskim francima.
U presudi se navodi da, kada finansijska institucija odobrava kredit u stranoj valuti, ona mora zajmoprimcu pružiti dovoljno informacija, kako bi mu omogućila donošenje razborite i inforimirane odluke. Pružalac usluga mora korisniku priopćiti sve relevantne informacije kako bi on mogao ocijeniti ekonomske posljedice takve odredbe na svoje finansijske obaveze, što nije bio slučaj, kako u Rumuniji, tako i kod nas. Ova presuda vrlo je značajna jer se radi o presudi Suda EU, a čije su presude obavezujuće za sve sudove država članica EU.