Članak

Tavorenje u tehničkom mandatu: Nema parlamentarne većine, ali ni smjene Vijeća ministara

Evidentno je da ne postoji parlamentrana većina na državnom nivou. No, uprkos tome Predsjedništvo BiH ne poziva na konsultacije predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića da utvrdi da li ima il

Evidentno je da ne postoji parlamentrana većina na državnom nivou. No, uprkos tome Predsjedništvo BiH ne poziva na konsultacije predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića da utvrdi da li ima ili nema parlamentarnu većinu, piše novinska agencija Patria.

Jasno je i da ne postoji neka nova većina koja bi pedložila smjenu Zvizdića, jer godinu dana pre izbore niko ne želi vlast. Izvjesno je dakle da ćemo imati neku vrstu vlade koja radi u tehničkom mandatu, a od koje sve manje dolazi zakonskih rješenja pred zastupnike Parlamenta BiH.

Da nije izmjena zakona koje predlažu zastupnici i to mahom oni iz opozicije sjdnice Paralmenta ne bi imale dnevni red. Jasno je dakle da su otežani uslovi rada i Vijeću ministara i strankama koje participiraju u vlasti, jer su sve teži i „svađalački“ nastrojeni odnosi između SDA  i SBB-a, SDA i HDZ-a, SBB i Saveza za promjene...

Inače, Vijeće ministara može biti opozvano prema Poslovniku Zastupničkog doma i to ukoliko najmanje osam poslanika u Domu mogu iniciraju prijedlog za glasanje o nepovjerenju ili o potrebi rekonstrukcije Vijeća ministara BiH.

Takva zastupnička inicijativa za sada nije predložena. Sadik Ahmetović traži, a to je većina i prihvatila, izjašnjenje Zvizdića o tome kako misli raditi u narednoj godini, s obzriom na okolnosti. Rnije zatraženi potpisi nisu piupjeni, jer Zvizdić je takav zahtjev nazvao čistim politikanstvom.

Prema Ustavu BiH, u slučaju izglasavanje nepovjerenja u Parlamentu, Vijeće ministara mora podnijeti ostavku. Druga mogućnost je da smjenu izvršne vlasti na nivou države pokrene Predsjedništvo BiH, kako i piše u Zakonu o Vijeću ministara.

Predsjedništvo BiH može predložiti smjenu predsjedavajućeg Vijeća ministara. Ako Parlamentarna skupština BiH izglasa nepovjerenje predsjedavajućem, Vijeće ministara daje ostavku u cjelini, ali dužnost obavlja do potvrde novog predsjedavajućeg i članova Vijeća ministara. Parlamentarna skupština također može, na svoju inicijativu, izglasati nepovjerenje Vijeću ministara.

Dakle i da se izglasa nepovjerenje, ovaj saziv Vijeća ministara ostaje u tehničkom mandatu dok se ne izabere novi. No, takve inicijative nema, premda postoje priznanja da nema ni parlamentarne većine.

 

#BiH