Piše: Haris Ljevo
Građani Njemačke u nedjelju su izabrali sastav novog parlamenta (Bundestaga), a rezultati izbora šokirali su sve, kako u Njemačkoj tako i u cijeloj Evropi.
Kao što su ankete uoči izbora i prognozirale, pobjedu je ostvarila koalicija CDU/CSU aktuelne kancelarke Angele Merkel, koja će i četvrti mandat biti na čelu njemačke vlade, čime će oboriti rekord Helmuta Kohla, koji je punih 16 godina bio kancelar Njemačke.
Koalicija predvođena demokršćanima osvojila je 33 posto glasova. Stranka Angele Merkel osvojila je najviše glasova, ali čak 94 mjesta manje u Bundestagu u odnosu na izbore 2013. godine, što za Angelu Merkel, predstavlja ozbiljan zadatak u sastavljanju koalicije. Pogotov kada se pogledaju i rezultati dosadašnjeg partnera SPD-a.
SPD je predvođen Martinom Schulzom dobio 21 posto glasova i 137 mjesta u Bundestagu, 56 manje nego na prošlim izborima. Izborni rezultat SPD-a je najgori rezultat partije u historiji, pa među socijaldemokratama nisu uopšte ni razmišljali o eventualnoj koaliciji. Unutar partije prevladao je stav da se ide u potpunu reorganizaciju partije i pokušaj sređivanja stvari za naredne izbore.
Nakon izbornih rezultata Martin Schulz je kazao kako njegova partija ide u opoziciju, ali je istakao i kako je Angela Merkel uprkos najvećem broju glasova gubitnik izbora. Kada se sve uzme u obzir izgleda da Schulz nije mnogo pogriješio.
Najveći šok svakako predstavlja sjajan rezultat od 13 posto AfD-a (Alternative za Njemačku). Treće mjesto za radikalnu desničarsku neonacističku stranku i 88 mjesta u Bundestagu upalilo je alarm ne samo u Njemačkoj, već i u cijeloj Evropi. Prvi put nakon pada Adolfa Hitlera, u Bundestag će ući ljudi koji se javno identifikuju s njegovim idejama.
Merkel je najavila da nema govora o koaliranju s AfD-om, umjesto toga je obećala borbu za povratak izgubljenog povjerenja birača, jer prema svim relevantnim procjenama najveći broj glasova koje je izgubila Merkel otišao je na stranu AfD-a.
U novu vladu najvjerovatnije neće ni stranka radikalne ljevice Die Linke, koja je osvojila 9 posto glasova i 60 mjesta u Bundestagu, četiri manje u odnosu na 2013. Oni su veliki protivnici politike Angele Merkel, ali i SPD-a, koje optužuju da su izdali principe ljevice.
Prema svim prognozama Njemačka bi trebala dobiti tzv. Jamajka koaliciju (ime asocira na zastavu Jamajke crno-žuto-zelena). Crna CDU/CSU najvjerovatnije će koalirati sa žutim liberalima FDP-om i Zelenim (Grune). FDP je dobio 10,7 a Zeleni 9 posto glasova.
Iako među njima postoji dosta neslaganja oko načina na koji zemljom vlada Angela Merkel, realno je očekivati da će na kraju oni sastaviti novu vladu.