Tokom jučerašnje vanredne sjednice Skupštine KS na kojoj je razmatrana aktuelna situacija sa vodosnadbijevanjem mogla su se čuti i izlaganja zastupnika koji su upozorili da bi kao posljedicu mogli imati zarazu među školskom djecom, piše agencija Patria.
S obzirom da i tokom dana dijelovi Sarajeva ostaju bez vode, posebno su u teškoj situaciji škole i vrtići gdje je i najveća mogućnost za nastanak i širenje zaraze. Odlazak u toalet kada nema vode noćna je mora i za djecu i za odgajatelje. Može se reći da u ovoj situaciji nisu ispunjeni higijenski uslovi za boravak mališana. Stomačne smetnje već se pojavljuju među djecom, a doktori to interno povezuju sa nestancima vode. Javno o tome ne žele govoriti.
Roditelji djeci u školske torbe stavljaju flaše vode kako bi barem imali šta piti tokom nastave.
Šokantan je podatak da roditeljima čija djeca borave u vrtićima, odgajateljice otvoreno govore da nisu imale vode te su djecu nakon nužde brisale vlažnim maramicama!
Drugi problem pojavit će se vrlo brzo kad počne nova akademska godina, posebno na fakultetima i institutima gdje se izvodi praktična nastava, kao što je grupacija prirodno-matematičkih i biotehničkih nauka i grupacija medicinskih nauka.
Akademska godina počinje početkom oktobra, ali ukoliko ne bude uslova za odvijanje nastave doći će u pitanje cijeli obrazovni proces. Studentski parlament UNSA-e na čijem je čelu Merim Serdarević o tome već mjesecima šuti, ali su bili vrlo glasni tražeći dodatni septembarski rok, ocjenjivanje profesora. Ono osnovno što je studentima potrebno, uslovi za nastavu, nisu predmet interesovanja aktuelnog rukovodstva SPUS-a.
I dok se sporadično čuju upozorenja o mogućim ali realnim posljedicama, kantonalna vlast na čelu sa premijerom KS Elmedinom Konakovićem brine se jedino o smjeni menadžmenta ViK-a. Mjere koje je predložila Vlada kako bi se unaprijedilo stanje vodosnadbijevanja u Sarajevu neće biti lako provesti, a Konaković je kazao da preuzima punu odgovornost za sve procese koji se preduzimaju.
- Ne tražim ni od koga da tu odgovornost podijeli sa mnom - kazao je premijer.
No, ko će preuzeti odgovornost ako dođe do zaraze među školskom djecom, epidemije stomačne viroze i drugih zdravstvenih tegoba uzrokovanih nedostatkom vode kod stanovnika Sarajeva.
Život Sarajlija sveo se u okvire redukcija, a u pripravnosti čuvaju napunjene flaše i kanistere. Kao u najgore opsadno stanje.