Članak

BH-Gas protiv parcijalnih rješenja i konekcija na tačci Brod

Svim predstavnicima koji su učestvovali na ovom sastanku, a posebno hrvatskoj kompaniji Plinacro koja je hrvatski operator transportnog sistema, jasno je i poznato da se međunarodne gasne interkonekci

Povodom informacije u javnosti da je jučer u Moskvi na sastanku međuvladine rusko-hrvatske komisije za trgovinsko-gospodarsku i znanstveno-tehničku saradnju najavljeno da će do 10. oktobra biti potpisan sporazum sa Zarubežnjeftom o izgradnji kraka plinovoda kojim bi se iz Hrvatske u Bosanski Brod isporučivao plin, kako bi Rafinerija ubuduće radila na plin, reagovali su iz kompanije BH-Gas, piše agencija Patria.

- U konkretnom slučaju, radi se o međudržavnoj gasnoj interkonekciji, i nepoznat je primjer u svijetu da kompanije dogovaraju i ugovaraju međunarodne gasne interkonekcije, a da je zemlja na koju se to odnosi samo objekt, koji treba da posmatra šta susjedna država radi na njenom tržištu.

Svim predstavnicima koji su učestvovali na ovom sastanku, a posebno hrvatskoj kompaniji Plinacro koja je hrvatski operator transportnog sistema, jasno je i poznato da se međunarodne gasne interkonekcije ne mogu graditi bez međudržavnih ugovora.

Tako je na primjer, Republika Hrvatska svoju interkonekciju sa Mađarskom započela potpisom međudržavnog ugovora o izgradnji gasne interkonekcije između ove dvije države. Ova činjenica je poznata i predstavnicima Vlade Republike Hrvatske, a posebno kompaniji Plinacro.

Tačka Brod je u svim razvojnim dokumentima (uključujući i dokumente Eneregtske zajednice JIE) označena kao tačka međunarodne interkonekcije između Republike Hrvatske i BiH, te označena kao početak Južnoevropskog gasnog prstena, a ono što je posebno bitno, i kao tačka početka gasovoda koji bi trebao da bude izgrađen do Zenice, čime bi i Federacija BiH preko date tačke obezbedila osnovne ciljeve energetske politike: sigurnost snabdjevanja, diverzifikaciju izvora i pravaca snabdjevanja, te razvoj gasnog tržišta na najpotentnijem pravcu za razvoj gasnog tržišta u BiH.

Ove sedmice, kada je i održan ovaj sastanak, održava se jedan od najvećih energetskih foruma u Evropi, na kojem se raspravljalo i o drugim pitanjima bitnim za vanjskotrgovinsku politiku BiH, ali nam istovremeno nije jasno da u energetskoj politici Bosna i Hercegovina postaje samo objekt susjednih zemalja i kompanija koje isključivo žele da povećaju svoje tržište, neovisno od činjenice da je gasovod od Zvornika do Zenice star gotovo 40 godina, da imamo samo jedan pravac snabdjevanja i da je neminovno da se osigura i drugi pravac, a prije svega uslijed potrebe za sigurnošću snabdjevanja prirodnim gasom.

BH-Gas ovom prilikom želi da upozna javnost da se oštro protivi bilo kakvim parcijalnim rješenjima i konekcijama na tačci Brod, pogotovo na ovaj način, jer data tačka ni u kom slučaju nije privatno niti komercijalno vlasništvo, već je riječ o strateškoj gasnoj tačci jedne zemlje, u ovom slučaju Bosne i Hercegovine, nad kojom i BH-Gas uostalom ima i pravo i potrebu da se uključi i time obezbjedi drugi pravac snabdjevanja za potrebe Federacije, odnosno cijele BiH.

Ujedno, BH-Gas ne namjerava da gasovod od Zvornika do Zenice doživi svoju duboku starost i da postane upitno snabdjevanja gasom Grada Sarajeva i drugih potrošača, te stoga još jednom molimo sve predstavnike vlasti u Federaciji BiH i BiH, kao i kompletnu javnost da nam daju podršku kako se parcijalnim rješenjima na granici ne bi „zacementiralo stanje“, koje bi nadalje onemogućilo izgradnju gasovoda Brod – Zenica - saopćeno je iz BH-gasa.

#BiH