Projekti “Banke koštane srži BiH” od sada će biti realizirani uz posredstvo nevladine organizacije „Trag“. Iz Traga je saopćeno da će novi tim sastavljen od mladih edukovanih kadrova svaki mjeseci organizirati donatorsku večer u nekom od bh. gradova, kako bi se projekt pospješio a oboljelima iz zemlje bilo omogućeno lakše i kvalitetnije liječenje.
Al Jazeera je ranije objavila da u BiH, troje do četvero djece na stotinu hiljada obolijeva od neke vrste leukemije, a u zemlji ne postoji sistem registracije davatelja koštane srži.
Svi registri sakupljeni su u Evropsku, odnosno Svjetsku banku koštane srži, a BiH nije njena članica.
Amela Sućeska direktorica projekta „Banka koštane srži“ objasnila je da je cilj da ova banka ima 1.500 tipiziranih uzoraka krvi kako bi se mogla priključiti evropskim i svjetskim asocijacijama banaka, te da je već skupljeno oko 1.000 takvih uzoraka.
Jedna tipizacija košta 400 eura, a osnivanjem Registra banke koštane srži BiH, ti troškovi bili bi znatno smanjeni. Svaku marku koju građani ili pravna lica uplate za potrebe ovog projekta ubrzava put Bosne i Hercegovine prema evropskim i svjetskim asocijacijama banaka.
“Akcije za Banku koštane srži može organizirati svako udruženje, neformalna grupa građana, institucije sistema, kompanije... Podržavamo ovakav vid sudjelovanja i spremni smo dati svu potrebnu pomoć u organizacijskom i kadrovskom smislu. Primjer za to je akcija Foruma žena HDZ-a i Foruma mladih HDZ-a koji su organizirali akcije za Banku koštane srži u Mostaru. Sve je proteklo veoma uspješno. Divno bi bilo kada bi ovakvih primjera bilo više”, kazala je Sućeska.
Portparol Traga i projekta Banka koštane srži u BiH Amer Mujezinović pozvao je predstavnike nevladinog sektora iz BiH i regiona da se priključe ovom humanom projektu, piše NAP.