Loše stanje infrastrukture na pojedinim graničnim prijelazima znatno otežava rad i granične provjere, toga su svjesni skoro svi, ali značajnijih pomaka nema.
Nadležne institucije trebale bi pod hitno imati više razumijevanja i odvojiti neophodna finansijska sredstva za izgradnju, čime bi bio poboljšan rad pripadnika Granične policije BiH kao i svih ostalih agencija koje rade na graničnim prijelazima.
Odgvarajući na upit zastupnika Saše Magazinovića (SDP) o tome da li Uprava za indirektno oporezivanje ima plan za urgentno rješavanje infrasturkturnih radova na GP iz UIO su kazali daa od ukupnih 83 granična prelaza na 22 su osigurani uslovi za njihov nesmetan rad dok je za 51 granični prelaz potrebno osigurati finansijska sredstva za izgradnju, odnosno dogradnju i rekonsturkcije.
- Od ovog broja za devet graničnih prelaza planirana je izgradnja u narednom periodu a što je uključeno u Srednjoročni plan rada UIO za preriod 2018-2020 kao i izgradnja graničnih prelaza za pogranični promet i objekata za funkcionisanje graničnih službi na aerodromima Tuzla i Mostar, te instaliranje video nadzora na graničnim prelazima u BiH – kazali su iz UIO-a.
Inače, najlošija situacija je na graničnim prijelazima Doljani, Bosanski Brod i Bosanska Gradiška, a zapravo, to su najfrekventniji izlazi iz BiH, a gdje su najlošiji uvjeti rada.
Iz UIO napominju da oni sačinjavaju plan u skladu s budžetskim sredstvima u UIO.