Piše: Haris Ljevo
Proteklog vikenda u selu Baljci kod Bileće podignut je spomenik na kojem su isklesana imena partizana i četnika, što je jedinstven primjer u sve prisutnijoj reviziji historije na ovim prostorima.
Ovo nije prvi put da se pokušavaju izjednačiti pripadnici dva pokreta, koji nemaju ništa zajedničko, ali je prvi put da se na istom spomeniku nađu imena onih koji su tokom Drugog svjetskog rata bili na suprotnim stranama i pucali jedni na druge.
Postavljanje imena partizana i četnika na jedan spomenik u Bileći dešava se nepunih pet godina nakon što je lokalna vlast u Bileći predvođena načelnikom iz redova Dodikovog SNSD-a Miljanom Aleksićem odlučila da ukloni partizanski spomenik i zamijeni ga četničkim.
Tada je u Bileći uklonjen spomenik pripadnicima 10. hercegovačke brigade NOB-a, a na njegovo mjesto je postavljen spomenik četnicima. Odluku je tada donijelo Općinsko vijeće Bileće.
- Kada su mogli partizani praviti spomenik partizanima, mogu i četnici četnicima – izjavio je prije pet godina načelnik Bileće Miljan Aleksić.
Aleksić je ovom izjavom direktno priznao da u Bileći, kada je u pitanju lokalna vlast, više ne stanuju antifašisti.
Pored spomenika s imenima partizana i četnika u Baljcima se nalazi i spomenik poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz posljednjeg rata. U tome se vjerovatno i krije odgovor na pitanje zašto lokalna vlast u Bileći, ali i širom Republike Srpske, nastoji da Vojsku RS-a, koja je u posljednjem ratu počinila brojne zločine, pa i genocid, izjednači s partizanskim pokretom.
Entitetska vlast na čelu s Miloradom Dodikom konstantno pokušava nametnuti priču da se Vojska RS-a borila na istim principima kao i partizani, te na taj način javnosti, prije svega međunarodnoj, poslati poruku kako je RS nastala na ideji antifašizma.
Podizanje spomenika izazvalo je podijeljene reakcije stanovnika Bileće. Jedni smatraju da u ovome nema ništa sporno, dok predstavnici antifašističkih udruženja smatraju da nikakvi spomenici ne mogu promijeniti historijsku činjenicu da su partizani bili na strani antifašizma, a četnici na strani fašista i okupatora.
Revizija historije prisutna je u svim državama nastalim raspadom Jugoslavije, ali najdalje je otišla u bh. entitetu RS. Potpuno razumljivo. Jer zbog dešavanja u posljednjem ratu, vlast RS-a ima najviše koristi od lažiranja historijskih činjenica.