Članak

Radončić i drugi: Tužilaštvo ulagalo dokaze

Odbrana je istakla da su Dautbašić i Šahman uhapšeni 11. januara 2016., te postavila pitanje kako optuženi mogu biti pod istražnim radnjama dva dana nakon hapšenja i oduzimanja mobitela, na šta je tuž

Na Sudu BiH nastavljeno je suđenje u slučaju Fahrudin Radončić i drugi, a Državno tužilaštvo je uložilo odluku Predsjedništva BiH iz januara 2016. u vezi s  imenovanjem supruge čevrtog optuženog Zijada Hadžijahića na mjesto ambasadorice u Sloveniji, kazavši da je time Fahrudin Radončić ispunio “obavezu”.

Tužilaštvo BiH je među materijalnim dokazima predočilo kompletan predmet Predsjedništva sa sjednice, a koji se tiče imenovanja ambasadorice Nermane Hadžijahić po prijedlogu Bakira Izetbegovića, sa stenogramima i zapisnikom. Odluku o imenovanju, kako je rekla tužiteljica Elvira Stanojlović, potpisao je predsjedavajući Dragan Čović.

“Ovim dokazujemo činjenične navode iz optužnice, odnosno da je Fahrudin Radončić izvršio obavezu koju je imao prema Zijadu Hadžijahiću, a to je da predloži Bakiru Izetbegoviću da supruga optuženog bude imenovana za ambasadoricu”, rekla je tužiteljica.

Branioci su se zahvalili Tužilaštvu BiH na izvođenju ovih dokaza i naglasili da oni idu u korist Odbrane, kao i da nije proveden bilo kakav dokaz na okolnosti da je Radončić imao neke obaveze prema Hadžijahiću.

“Radončić nije uputio prijedlog za imenovanje ambasadorice u Sloveniji, pogotovo nije pokrenuo hitni postupak”, izjavio je Radončićev branilac Muhidin Kapo.

Tužiteljica Stanojlović je podsjetila na SMS poruku koju je Izetbegović poslao Radončiću sa sadržajem: “Imenovali smo ambasadoricu u Sloveniji” i odgovor optuženog: “Hvala”.

Radončić je pojasnio da je tri dana prije SMS poruke vodio razgovor s Izetbegovićem i da mu je bilo čudno kako je cijela procedura brzo prošla, kao i da je riječ “hvala” više ironičnog sadržaja.

Na teret je Radončiću stavljeno da je, u dogovoru s Bakirom Dautbašićem, nastojao od Hadžijahića, uposlenika Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, saznati da li je u vezi s pritiskom na svjedokinju Azru Sarić otvorena istraga i, ako jeste, da pokuša uticati da se zatvori. Zauzvrat je Hadžijahiću, kako navode iz Tužilaštva BiH, obećano imenovanje njegove supruge na mjesto ambasadora u Sloveniji ili nekoj zapadnoevropskoj zemlji.

Radončića se tereti i da je naredio izvršenje pritiska na Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu, dok su izvršioci bili Bilsena Šahman i Bakir Dautbašić.

Državno tužilaštvo predočilo je zapisnike o saslušanju iz istrage Safeta Oručevića, Emira Talirevića i Indire Ćatić koji su u sudnici predočavani svjedocima, kao i službene zabilješke koje su pokazivane tužiocima Mirzi Hukeljiću i Dubravku Čampari kada su davali iskaze. Za službene zabilješke je Odbrana rekla da se radi o nezakonitim dokazima.

Uloženo je i više izvještaja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) o rezultatima provođenja posebnih istražnih radnji, kao i DVD-a s kompletnim i relevantnim razgovorima iz presretnute dokumentacije, na okolnost autentičnosti zakonitog postupanja policije.

“Postupajućem tužiocu su periodično dostavljani izvještaji i materijali. Kompletan materijal je sačinjen kada su po naredbi Suda BiH prestale posebne istražne radnje”, navela je tužiteljica Suada Pašić.

Odbrana je istakla da su Dautbašić i Šahman uhapšeni 11. januara 2016., te postavila pitanje kako optuženi mogu biti pod istražnim radnjama dva dana nakon hapšenja i oduzimanja mobitela, na šta je tužiteljica odgovorila da je tada došla sudska naredba o obustavljanju tih radnji.

Na ove dokaze Tužilaštva planirano je da se Odbrana očituje na jednom od narednih ročišta.

Suđenje će biti nastavljeno 8. novembra.

(detektor.ba)

#BiH