Članak

UN okrivio sirijsku vladu za napad otrovnim plinom sarinom

Rusija s Iranom i Turskom vodi paralelni mirovni proces kroz niz razgovora u glavnom gradu Kazahstana Astani. Reakcija Moskve na Tillersonove izjave bila je hladna.

Sirijska vlada odgovorna je za smrtonosni napad sarinom u gradu Khan Sheikhounu pod kontrolom pobunjenika, zaključak je izvještaja Ujedinjenih naroda, prenosi agencija Patria.

- Panel je uvjeren da je za ispuštanje sarina u Khan Sheikhounu 4. aprila 2017. godine odgovorna Sirijska Arapska Republika - stoji u izvještaju koji su u četvrtak objavili Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) i UN-ov Zajednički istražni mehanizam (JIM).

U tom je napadu u pokrajini Idlib na sjeverozapadu Sirije usmrćeno više od 87 ljudi.

Strašne slike stradalih i umirućih, među kojima je bilo i djece, podigle su na noge svjetsku javnost, potaknuvši Sjedinjene Države na ispaljivanje projektila na sirijsku zračnu bazu, odakle je po tvrdnjama Zapada napad izveden.

Sirija i njezina saveznica Rusija upozorile su da je curenje sarina možda prouzročila detonacija oružja pobunjenika, ali UN-ov panel potvrdio je izvještaj zapadnih obavještajnih službi prema kojima je za napad odgovoran sirijski režim.

Izvještaj će pojačati pritisak na Asadov režim u trenutku kada Washington nakon pobjeda nad jedinicama Islamske države ponovo traži ostavku sirijskog predsjednika. 

- Smatramo da nema budućnosti za Asadov režim, za Asadovu porodicu - kazao je američki ministar vanjskih poslova Rex Tillerson u četvrtak u Ženevi, gdje se sastao s izaslanikom UN-a Staffanom de Misturom.

De Mistura pokušava organizirati novi krug pregovora Asadova režima i opozicione koalicije koji bi trebali početi 28. novembra u Ženevi. Fokus bi trebao biti na izradi nacrta novog sirijskog ustava i na sazivanju izbora koji bi se održali pod nadzorom UN-a.

Šef američke diplomacije utvrdio je u Ženevi da se američka politika nije promijenila, iako njegove riječi predstavljaju znatno oštriji ton u odnosu na nedavnu poruku Washingtona da Asadova sudbina nije njihov prioritet.

- Mislim da sam to rekao već više puta. Vladavina Asadove bliži se kraju i pitanje je samo kako će se to izvesti - kazao je Tillerson.

Rusija s Iranom i Turskom vodi paralelni mirovni proces kroz niz razgovora u glavnom gradu Kazahstana Astani. Reakcija Moskve na Tillersonove izjave bila je hladna.

- Mislim da ne bismo trebali predviđati ničiju budućnost - kazao je ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzija koji je u utorak uložio veto na pokušaj SAD-a da se proširi istraga o napadu sarinom.

#Svijet