Javna tribina "Transparentno, meritorno i odgovorno zapošljavanje u javnom sektoru" održana je danas u Sarajevu, a organizirali su je Centri civilnih inicijativa (CCI) i Transparency International u BiH (TI BiH).
Cilj te tribine je podrška donošenju reformskih zakona i podzakonskih akata koji regulišu poštena i transparentna imenovanja i zapošljavanja u cijelom javnom sektoru.
Uglješa Vuković iz Transparency Internationala rekao je da građani koji se obraćaju TI zbog raznih vrsta korupcije, najčešće prijavljuju koruptivne prakse prilikom zapošljavanja, i to najčešće zbog nepotizma.
TI BIH i CCI danas su predstavili i sadržaj "Uredbe o postupku prijema u radni odnos u javnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine", koja treba biti donesena odmah nakon konačnog usaglašavanja teksta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u Parlamentu Federacije BiH, što se očekuje na sjednici zakazanoj za ponedjeljak 30.10.2017.
Iz TI BiH i CCI navode da bi ta Uredba treba značajno unaprijediti sistem zapošljavanja u javnom sektoru, te osigurati zapošljavanje najkvalitetnijih kadrova.
Uredbom se detaljno propisuje postupak prijema u radni odnos u javnoj službi u FBiH, od obaveze raspisivanja javnih konkursa, preciziranja kriterijima za izbor članova konkursnih komisija, preko načina bodovanja, te zapošljavanja najboljih kandidata.
„Ovakvom jednom uredbom i izmjenama u radu o zakonodavstvu smatramo da je moguće da se stane na kraj toj praksi“, rekao je Vuković.
„Uredba, koja bi trebala da uredi postupak zapošljavanja u javnom sektoru, počiva na dva principa: princip javnosti i princip kompetencije. To bi upravo trebalo da doprinese profesionalizaciji javnog sektora“, dodao je.
Uredbe bi se odnosila na uređenje zapošljavanja u javnom sektoru, ali i na zapošljavanja u javna preduzeća, kao i na privredna društva s većinskim kapitalom Federacije, grada ili općine.
"Istraživanje koje je CCI proveo tokom prve polovine 2017. godine pokazuje da je u 71 posto anketiranih javnih ustanova, primarno u zdravstvu, prosvjeti, javnim preduzećima i vanbudžetskim fondovima, zabilježeno nekoliko stotina novih zapošljavanja, najčešće bez konkursa. Promatrajući generalno javni sektor, broj novozaposlenih u 2017. godini dostiže i nekoliko hiljada. U javnim ustanovama, institucijama i preduzećima, obuhvaćenim istraživanjem, u kojima postoje javni konkursi, u 57 posto slučajeva "intervju" s kandidatima presuđuje pri zapošljavanju, često bez jasnih kriterija i procedura. Zbog toga se odlučivanje svodi na ličnu procjenu članova komisija, pa nije rijetkost da za isti odgovor, jedan član komisije daje maksimalan broj bodova, a drugi minimalan. Dodatni problem predstavlja način formiranja konkursnih komisija. U većem dijelu javnog sektora, van državne službe, što obuhvata oko 80 posto uposlenih na budžetima, o načinu izbora komisije za zapošljavanje, transparentnosti procesa, kompetencijama i nezavisnosti komisije, najčešće odlučuje rukovodilac koji zapošljava, pa je time institut javnog konkursa obesmišljen", navodi se u Izvještaju o monitoringu imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru u BiH, koji je danas predstavio CCI i TI, prenosi agencija Patria.