Članak

BiH i Španija: Različiti odnosi prema organizatorima nelegalnih referenduma

Kada bi BiH ušla u EU, onda bi naše političare u slučaju nekog budućeg protivustavnog referenduma zadesila identična sudbina Carlesa Pugdemonta.

SARAJEVO, (Patria) - Nakon što je katalonska vlada 1. oktobra održala neustavni referendum o nezavisnosti ove pokrajine, španska vlada je hitno poduzela sve ustavom predviđene mjere kako bi zaustavila katalonske čelnike u njihovim separatističkim namjerama.

Odmah nakon provedenog referenduma, katalonski parlament je proglasio nezavisnost, a španski Senat je aktivirao član 155 Ustava kojim je Kataloniju stavio pod kontrolu države, te smijenio lidera Katalonije Carlesa Puigdemonta i druge čelnike.

Puigdemont je nakon što je špansko Tužilaštvo podiglo optužnicu protiv njega i njegovih najbližih saradnika pobjegao iz zemlje i pokušao naći spas u Briselu, ali je za njim raspisan evropski nalog za hapšenje, pa se predao belgijskoj policiji, koja ga je sljedećeg dana pustila na uslovnu slobodu.

Iako se ne mogu uopće porediti referendumi u Kataloniji i Republici Srpskoj, bitno je povući neke paralele u smislu odnosa državnog Tužilaštva prema ljudima odgovornim za provođenje nelegalnih referenduma, te odnosu EU prema takvim osobama.

Za mjesec dana državno Tužilaštvo Španije je podiglo optužnice i izvelo pred Sud osobe koje su radile suprotno Ustavu zemlje, a oni koji su se odbili pojaviti pred Sudom uhapšeni su ili je za njima raspisana potjernica.

Kada je u pitanju nelegalni referendum u RS-u o proslavi 9. januara kao Dana Republike Srpske, te najavljeni referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH, nakon velike halabuke niko od organizatora referenduma nije izveden pred Sud, niti je odgovarao za kršenje Ustava i zakona BiH.

Puigdemont je uvjerio zavidan broj građana Katalonije da ih može povesti ka nezavisnosti pokrajine, a kada nije uspio pobjegao je u Belgiju vjerujući da će dobiti zaštitu Brisela. Međutim, vrlo brzo se uvjerio kako ne može pobjeći od odgovornosti zbog odlično uvezanog evropskog pravosuđa.

Brza reakcija belgijskih vlasti na španski zahtjev o hapšenju Puigdemonta najbolji je zahtjev zašto bh. političarima ne pada na pamet, ma koliko nas uvjeravali u suprotno, da provedu prijeko potrebne reforme kako bi se BiH pridružila EU.

Kada bi BiH ušla u EU, onda bi naše političare u slučaju nekog budućeg protivustavnog referenduma zadesila identična sudbina Carlesa Pugdemonta.

Tamo gdje funkcioniše pravna država, ne postoji mjesto gdje se mogu sakriti oni koji krše državne ustave i zakone. 

#BiH