Članak

Ispred sudnice mirno: Policija osigurava zgradu, žrtve čekaju tračak pravde

Više stotina osoba koje će prisustvovati izricanju presude Ratku Mladiću polako ulaze u sudnicu i ispred je sve mirno, javlja reporter novinske agencije Patria.

Više stotina osoba koje će prisustvovati izricanju presude Ratku Mladiću polako ulaze u sudnicu i ispred je sve mirno, javlja reporter novinske agencije Patria.

Skup osigurava tek manji broj policajaca. Podsjećamo, zabilježen je jedan incident kada je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja Žena žrtva rata pokušala oteti zastavu od jedne osobe koja je došla da pruži podršku Mladiću. Hasečić je ovo shvatila kao provokaciju, kao i ostale žrtve. Policija je na kraju udaljila mladića koji je pričao na ekavici i koji je istakao da je došao dati podršku Mladiću i da dolazi iz Republike Srpske. 

Mladić je optužen za genocid nad oko 7.000 Bošnjaka iz Srebrenice, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje za taoce pripadnike Ujedinjenih nacija (UN).

Zločini su, po tužiocima, vršeni u okviru četiri udružena zločinačka poduhvata “u cilju stvaranja srpske države na velikim dijelovima teritorije BiH” sa što manje Bošnjaka i Hrvata. Mladić ih je “vojnom silom realizovao”, a Radovan Karadžić politički predvodio.

Dvije tačke optužnice Mladića terete za genocid, a pet za zločine protiv čovječnosti, progon, istrebljenje, ubistva, deportacije i prisilno premještanje. U dodatnih pet tačaka, Mladić je optužen i za ubistvo, teror, napade na civile i uzimanje talaca, kao i kršenje zakona i običaja rata.

Tužioci su, u završnoj riječi u decembru 2016. godine, zatražili da Tribunal izrekne Mladiću doživotnu kaznu zato što je u svim tim zločinima presudna bila “njegova ruka”, odnosno “zločinačka namjera da se Bošnjaci i Hrvati uklone sa teritorije na koju su Srbi polagali pravo”.

#BiH