Već dva dana traje uličarska anketa sa pitanjem: Šta vi mislite o presudi Ratku Mladiću?
Naravno, ljudi odgovaraju, ali nema neočekivanih izjava, nema iznenađenja.
Anketa je redovno jednoumna, jednoobrazna, vezana za teritorijalnu i nacionalnu pripadnost.
Zašto je onda televizijski stručnjaci prave takve ankete? Čemu one služe ako je rezultat betoniranje stanja podjela u ovoj državi i društvu. Podijeljene nacije, podijeljene teritorije počinju od podijeljenih mozgova. Naši medijski stručnjaci kao da ne znaju da se javno mnijenje izgrađuje istinom i profesionalno korektnim odnosom prema konzumentima.
Zašto nam treba anketa o jednoj presudi međunarodnog suda u kojem, inače, rade i djeluju najveći svjetski pravni eksperti? Zašto je za odluku najviših svjetskih pravnih eksperata bitno mišljenje jedne muzilje krava ili nekog švercera na buvljaku? Zar nije presuda donesena da bi se mijenjali poremećeni odnosi u društvu i da bi se istinom balansirala mržnja i otvorio prostor saradnje i mogućnosti za normalan život?
Možda bi trebalo da se demokratski, putem nekih izbora i glasačke mašinerije, izjasnimo o ovoj presudi Tribunala u Hagu? Možda bi Milorad Dodik trebao upotpuniti apsurd i organizirati referendum o ovoj presudi? Ako je to tražio za Tužilaštvo i Sud BiH, može i za jednu presudu Tribunala.
Kome treba još jedno nacionalno izjašnjavanje i to ulično nacionalno izjašnjavanje? Riječ je o zločinu i i to o zločinu genocida. Ići ulicom i tražiti mišljenje o presudi za genocid a onda pitati: Vjerujete li vi da je bio genocid u Srebrenici?, je neuračunljivio ili makar slučaj za ozbiljan psihijatrijski tretman.
Zašto naši televizijski anketari ne bi birali najljepšu, najbolju i najdražu presudu Tribunala u Hagu? Zašto naši televizijski anketari kreću u akciju samo nakon presuda Tribunala u Hagu? Da bi poboljšali konkurenciju, mogu se u takmičenje uključiti i presude Suda BiH iz Odjela za ratne zločine?
Zločinci su naši nacionalni heroji, ali su i korumpirani političari naši nacionalni heroji. Pa kad budemo imali presudu za korumpirane političare, kao što do sada nemamo, trebalo bi da anketari krenu u pitanja: „Šta vi mislite o presudi tom i tom našem lopovu sa političkom pozadinom? Vjerujete li vi da je on pokrao državu i svoj odani narod?“
Sve vrijeme se govori o političkom utjecaju na pravosuđe, a sad smo dobili i uličnu populističku metodu obrade presuda aklamacijom slučajnih prolaznika. Zahvaljujući našim anketarima za sada u javnosti imamo samo bolest, a na dijagnozu ćemo sačekati.