SARAJEVO - Diskriminacija, neprijateljstvo i nedostatak tolerancije prema muslimanima u raskoraku su sa ljudskim pravima i modernom demokratijom. Koliko je raširena islamofobija u Evropi i zašto? Kakva je uloga ekstremnih desničarskih političkih stranaka u ohrabrivanju protivnika islama? Kako zaustaviti i spriječiti antisemitske i islamofobične tendencije? O ovoj temi u emisiji Kontekst na Al Jazeeri govorili su profesor na predmetima Socijalna filozofija i Filozofija kulture na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu Nusret Isanović, zatim islamolog, jedan od osnivača i direktor Balkanskog centra za Bliski istok Ivan Ejub Kostić iz Beograda a iz Irske javio se James Carr, sociolog i predavač na Odjeljenju za sociologiju Univerziteta u Limericku.
„Mislim da je mnogo tačnije da govorimo o antimuslimanskom rasizmu, ili antimuslimanskoj mržnji koja je sve prisutnija u Evropi“, rekao je Kostić na pitanje kako promatra termin islamofobija.
„Ovdje se više ne radi o strahu, već o mržnji“, smatra Kostić, dodajući da takva situacija treba da zabrine svakoga u Evropi.
Na pitanje zbog čega je takvo stanje postalo realnost u Evropi, James Carr kaže da se može govoriti o načinu na koji su muslimani predstavljani u Evropi.
„Zbog toga je o islamofobiji važno razmišljati kao o antimuslimanskom rasizmu“, rekao je Carr, prenosi agencije Patria.
„Muslimani se prikazuju kao teroristi, uvijek se prikazuju kao imigranti, nikada se ne predstavljau kao Evropljani, već neko ko predstavlja prijetnju toj vrijednosti“, dodao je Carr.
Profesor Isanović kaže da je stanje sa kojem se muslimani susreću u Evropi poraz evropskih kulturnih vrijednosti, jer se Evropa ustručava jasnije progovariti o tom problemu, „koji se ne tiče samo muslimana, već cijelog svijeta.
„Cijeli nemuslimanski svijet se ujedinio oko mržnje muslimana, što je poraz čovječanstva“, smatra profesor Isanović.
Carr smatra da neki političari i političke grupe koriste muslimane kao laku metu kako bi opravdali svoje postupke. U Poljskoj su, kaže, 0,3 posto populacije muslimani, i oni su kao takvi lahka meta, lahko postaju meta desničara.
„Način na koji se muslimani prikazuju mijenjao se kroz vrijeme, da bi zadovoljio određene potrebe“, kaže Carr.
Kostić dodaje da je činjenica da su muslimani potpuno lojalni svojim zemljama u Evropi, da vrijedno rade, plaćaju poreze, idu u školu, te da je zbog toga važno da muslimani izađu iz pozicije da se stalno pavdaju.
Kostić kaže da je u tom kontekstu mnogo važnije pitanje „kako se Evropa ponaša spram muslimana“, i „kako se Evropa nosi spram tih izazova“.
„U Francuskoj čak treće generacije muslimana imaju problem, potpuno su marginalizirani“, kaže Kostić, dodajući da je iz tog razloga važno pitanje kako se Evropa ponaša prema muslimanima, „jer ako nekoga ne integrišete, povećavate šansu da on krene krivim putem“.
Profesor Isanović smatra da je jedan od motiva rata u BiH bio upravo prepoznavanje opasnosti od muslimana.
„Bošnjaci, koji su evropski narod, koji su možda evropskiji narod od nekih drugih se vežu za Aziju, vežu se za Tursku, i smatraju se opasnošću za evropske vrijednosti“, kaže profesor Isanović.
Carr smatra da se to pitanje mora riješiti, "ljude ubijaju zbog toga, države moraju reagirati kako bi potvrdile evropske vrijednosti, „a to je prihvatanje različitosti.“
„Muslimani su dio Evrope, ne želim ni razmišljati o posljedicama ako se nešto ne poduzme“, kaže Carr.
Cijelu emisiju pogledajte u video prilogu: